Euro
9.8469
0.8%
Dolar
8.1852
0.96%
Altın
468.99
1.11%
Borsa
1.35
-1.1%
Bitcoin
451.649
-0.98%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Laodikya Antik Tiyatrosu, izleyicilerini ağırlamak için gün sayıyor

  Denizli'deki antik kent içinde bulunan ve M.Ö. 2. yüzyıla tarihlenen antik tiyatroda yürütülen restorasyon çalışmalarında sona gelindi.
  • AA
  • 07.04.2021 - 08:11
  • Güncelleme : 07.04.2021 - 09:16
  Laodikya Antik Tiyatrosu, izleyicilerini ağırlamak için gün sayıyor

  UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Denizli'nin Pamukkale ilçesindeki Laodikya Antik Kenti'nde kazı ve restorasyon çalışmaları aralıksız devam ediyor.

  Laodikya'da M.Ö. 2’nci yüzyılda yapılan ve 1600 yıl öncesine kadar Anadolu'nun önde gelen kültürel çekim merkezlerinden biri olma kimliği taşıyan antik tiyatroda başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

  15 BİN KİŞİLİK TİYATRO

  Kazı başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, restorasyon projesi kapsamında 15 bin kişilik tiyatroyu orijinalliğini koruyarak ayağa kaldırmaya gayret gösterdiklerini söyledi.

  Koronavirüs salgını nedeniyle zaman zaman çalışmalarda aksamaların olduğunu ve bitiş tarihinin geciktiğini belirten Şimşek, "M.Ö. 2’nci yüzyılda yapılan tiyatro 3’üncü yüzyıldaki depremden sonra bir restorasyon geçirmiş. Burada 5’inci yüzyılın başında sahne binası, kentin sur duvarının bir parçası olarak kullanılmış. 96 metre çapındaki tiyatronun, seyircilerin oturduğu alt bölümü mermerden, üst bölümü ise travertenden yapılmış. Yaptığımız çalışmalarda özellikle alt oturma alanında bulunan mermer basamakların çoğunun kırılmış olduğunu fark ettik." dedi.

  Laodikya Antik Tiyatrosu, izleyicilerini ağırlamak için gün sayıyor #1

  “DÜNYA 2 BİN 200 YILLIK BİR TİYATRONUN TEKRAR CANLANIŞINA ŞAHİT OLACAK”

  Şimşek, tiyatroda eski düzgün kesilmiş moloz taşlarla tamamlama yaptıklarını, üst oturma bölümünde ise çok az bir eksiğin bulunduğunu ve analizini yaptırdıkları traverten ocaklarından getirtilen taşlarla bu kısımda restorasyonu sürdürdüklerini dile getirdi.

  Kentteki iki tiyatrodan en büyüğü olan Helenistik Dönem tiyatrosunun ihtişamlı yapısıyla ziyaretçilerin ilgisini çekeceğini düşündüklerini ifade eden Şimşek, "Restorasyonu mayıs ayı gibi tamamlamayı hedefliyoruz. İnşallah temmuz veya ağustos ayında açılışını yapacağız. Dünya 2 bin 200 yıllık bir tiyatronun tekrar canlanışına şahit olacak. Burada güzel bir sanat etkinliğiyle bunun taçlandırılması planlanıyor." sözlerine yer verdi.

  Laodikya Antik Tiyatrosu, izleyicilerini ağırlamak için gün sayıyor #2

  ANADOLU’NUN EN BÜYÜK KENTLERİNDEN BİRİ

  Antik Çağ'da Anadolu'nun en büyük kentlerinden biri olarak gösterilen Laodikya'da 8 kilometrelik alanda Anadolu'nun en büyük stadyumu, 4 devasa hamam yapısı ve 5 agora ve 2 tiyatro ortaya çıkarıldı.

  Laodikya Antik Tiyatrosu, izleyicilerini ağırlamak için gün sayıyor #3

  Laodikya Antik Tiyatrosu, izleyicilerini ağırlamak için gün sayıyor #4

  Laodikya Antik Tiyatrosu, izleyicilerini ağırlamak için gün sayıyor #5

  Laodikya Antik Tiyatrosu, izleyicilerini ağırlamak için gün sayıyor #6

  Laodikya Antik Tiyatrosu, izleyicilerini ağırlamak için gün sayıyor #7

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir