Euro
11.083
3.1%
Dolar
9.5148
3.29%
Altın
545
3.26%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
598.160
-1.11%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C
  Malatya’da kayısı hasadı sürüyor

  Malatya’da kayısı hasadı sürüyor

  Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı şehirde, 50 bin civarında aile geçimini bu üründen sağlıyor.
  • AA
  • 22.07.2020 - 11:32

  Antep baklavası ve Aydın incirinden sonra Türkiye'nin Avrupa Birliği nezdinde coğrafi işaret tesciline sahip üçüncü ürünü olan Malatya kayısısında, hasat tüm hızıyla sürüyor.

  Monilya hastalığı ve zirai dondan zarar görse de yaş ve kuru olarak satılan kayısının fiyatının geçen yıllara oranla yüksek olması, üreticiyi sevindirdi.

  SICAK HAVA ZORLUYOR

  Darende ilçesinde üretim yapan Mustafa Turcan, ekonomik anlamda Malatya'nın can damarı olan kayısıda hasadın, sıcak hava koşullarına rağmen sürdüğünü söyledi.

  Zorlu kayısı hasadının temmuz ayında başladığını belirten Turcan, “30 yıldır bu işi yapıyorum. Kayısının işi çoktur. Sabah 07.00'de başlarsın geceye kadar uğraşırsın. Güneşin altında yapıldığı için çok daha zor oluyor. Kayısı kolay yetişmiyor.” dedi.

  Malatya’da kayısı hasadı sürüyor #1

  “MALATYA KAYISISINI AĞZINA ATTIĞIN AN ANLARSIN”

  Dünya kayısı üretiminin büyük bir kısmının Malatya’da karşılandığını hatırlatan Turcan, “Iğdır ve Anamur'da yetişen kayısı ile Malatya'da yetişen kayısılar arasında fark vardır. Diğer kayısılar yalnızca sofralık olarak ikram edilebilirken; Malatya kayısısı fırınlanarak, güneşte kurutularak da ikram edilebilir. Malatya kayısısını ağzına attığın an anlarsın. Malatya kayısısının şeker oranı diğer kayısılardan yüksektir. Bu yüzden tadı da diğer kayısılardan daha güzel olur.” diye konuştu.

  Malatya’da kayısı hasadı sürüyor #2

  DÜĞÜNLER, TATİLLER KAYISIDAN SONRA PLANLANIYOR

  Turcan, 300-400 kök kayısılarının bulunduğunu, normalde 15-20 işçinin çalıştığı bahçede bu yıl 5-6 kişilik ailesiyle kayısı toplayacağını aktararak, “Düğünlerimizi, tatillerimizi kayısıdan sonraya planlıyoruz. Kayısı olmadığı zaman ertelemek zorunda kalıyoruz.” dedi.

  Malatya’da kayısı hasadı sürüyor #3

  YAŞ KAYISININ KİLOSU 10 LİRADAN SATILIYOR

  Kayısının sağlıklı bir meyve olduğunu anlatan Turcan, şu an yaş kayısının kilogramının 10 liradan satışa sunulduğunu kaydetti.

  Bu arada dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı şehirde, 50 bin civarında aile de geçimini bu üründen sağlıyor.

  Malatya’da kayısı hasadı sürüyor #4

  Malatya’da kayısı hasadı sürüyor #5

  Malatya’da kayısı hasadı sürüyor #6

  Malatya’da kayısı hasadı sürüyor #7

  Malatya’da kayısı hasadı sürüyor #8

  Malatya’da kayısı hasadı sürüyor #9

  Malatya’da kayısı hasadı sürüyor #10

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir