Petrol
114.35
0.10%
Euro
16.63
2.37%
Dolar
15.76
1.40%
Altın
931.83
1.42%
Borsa
2412
0.90%
Bitcoin
485.790
2.63%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Manisa'da 21 milyon yıllık fosil ağaç ormanı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya

  Uzmanlar, ormanın koruma altına alınması gerektiğini söyledi. Yapılacak çalışmayla alanın turizme kazandırılabileceğine dikkat çekildi.
  • DHA
  • 24.10.2020 - 12:20
  • Güncelleme : 25.10.2020 - 00:16
  Manisa'da 21 milyon yıllık fosil ağaç ormanı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya

  Manisa'nın Yunusemre ilçesindeki 21 milyon yıllık olduğu tahmin edilen Osmancalı Fosil Ağaç Ormanı, insan faaliyetleri ve doğa koşulları nedeniyle zarar gördü.

  Kızılçam ve meşeyle kaplı ormanlık alanda tespit edilen ve Yuntdağ Volkanizması'nın patlamasıyla oluşan orman, risk altında bulunuyor.

  AĞAÇ GÖVDELERİ DEFORME OLDU

  Lav akıntısı içinde kalan ağaçların taşlaşarak oluşturduğu fosil ağaç ormanında, yüzeyde gözüken taşlaşmış ağaç gövdelerinin, insan faaliyetleri ve doğa koşulları nedeniyle deforme olduğu saptandı.

  Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yusuf Sezgin, alanın korunarak turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

  Manisa da 21 milyon yıllık fosil ağaç ormanı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya #1

  FOSİL ORMAN, YOK OLMA TEHLİKESİ İLE YÜZ YÜZE KALDI

  Yusuf Sezgin, alanda yapılacak olan çalışmaların hızlanması gerektiğini, aksi takdirde fosil ormanın kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağına dikkat çekti.

  Sezgin, "Burası çok özel bir oluşum. Dünyada nadir görülen oluşumlardan biri. Anadolu çok fazla örneği yok. Yakın örnekleri Yunanistan’ın Midilli Adası’nda var. Burası turizme kazandırılması gereken, önemli bir potansiyele sahip. Bu açıdan buradaki çalışmalar yavaş da olsa başladı. Yunusemre Belediyesi öncülüğünde burada çalışmalar yapılması planlanıyor. Bu çalışmaları hızlandırmakta fayda olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

  Manisa da 21 milyon yıllık fosil ağaç ormanı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya #2

  "VOLKANIN AĞAÇ KÜTÜKLERİNİ GÖLE TAŞIMASIYLA OLUŞTU"

  Alanın oluşumu hakkında bilgi veren Sezgin, "Buranın oluşması için birkaç etken lazım. Burası 21 ile 26 milyon yıl önce ortaya çıkmış volkanik bir oluşum. 'Yuntdağ Volkanizması' diye geçiyor. Burada volkanların aktif olduğu dönemde, volkan patladığı sırada önüne kattığı büyük ağaç kütüklerini göl yataklarına sürükleyip götürüyor. Bu noktada volkanizma ağaçların üzerini su da örtüyor.

  Bu sırada suyun içinde bulunan silis ağaçların hücrelerine yerleşiyor ve ağaçlar taşlaşıyor. Ağaç gibi gözüküyor ama halbuki taşa dönüşmüş durumda. Bu alandaki beyazlıkta antik göl yataklarının izleri. Yani burası yaklaşık 21 milyon önce antik bir göl ve volkanlar burada aktif olarak hareket etmekteydi." dedi.

  Manisa da 21 milyon yıllık fosil ağaç ormanı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya #3

  "TURİZME KAZANDIRILMALI"

  Alanda yapılacak çalışmaya destek vermeye hazır olduklarını dile getiren Sezgin, şöyle devam etti:

  "Burada kazı da yapılabilir. Midilli Adası’ndaki yer jeopark haline getirildi ve inanılmaz turist çeken bir alan. Kazılar sonucunda çok büyük ve görkemli ağaçlar ortaya çıkarıldı. Aynı potansiyeli burada da görüyorum. Burada çalışma yapılırsa, sadece yüzeyde gördüklerimiz değil, onun dışında çok farklı şeylerin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Burada geniş kapsamlı ciddi bir çalışma yürütülmesi gerekiyor. Biz bu çalışmalara gerekli desteği vermeye hazırız, istiyoruz."

  Manisa da 21 milyon yıllık fosil ağaç ormanı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya #4

  Manisa da 21 milyon yıllık fosil ağaç ormanı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya #5

  Manisa da 21 milyon yıllık fosil ağaç ormanı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya #6

  Manisa da 21 milyon yıllık fosil ağaç ormanı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya #7

  Manisa da 21 milyon yıllık fosil ağaç ormanı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya #8


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir