Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.077
1.60%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Mardin'de satışa çıkarılan kilisenin turizme kazandırılması isteniyor

  7 milyon 250 TL fiyatla internetten satışa sunulan 1700 yıllık Mor Yuhanna Kilisesi'nin papazı, kilisenin turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.
  • İHA
  • 28.10.2020 - 17:48
  • Güncelleme : 28.10.2020 - 17:52
  Mardin'de satışa çıkarılan kilisenin turizme kazandırılması isteniyor

  Mardin’in Artuklu ilçesi Teker Mahallesinde bulunan ve uzun yıllardır depo olarak kullanılan 1700 yıllık Mor Yuhanna Kilisesi geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kültür varlığı olarak tescillendi.

  Kilise, girişinin iki ayrı oda ve ibadet edilen bölümlerden oluşurken, 3 din adamına ait mezar ve 3 tünel barındırıyor.

  Uzun süredir depo olarak kullanılan kilise sahibi Murat Aycun’un yetki verdiği emlakçı Mahsum Altay tarafından 7 milyon 250 bin lira fiyat biçilerek satışa sunuldu.

  "KİLİSENİN MARDİN TURİZMİNE KAZANDIRILMASINI İSTİYORUZ"

  Konuya ilişkin açıklama yapan Mardin Kırklar Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz, kilisenin tarihi ve dini bir değer taşıdığı için devlet tarafından satın alınıp Mardin turizmine kazandırılmasını istediğini ifade etti.

  Mardin'de satışa çıkarılan kilisenin turizme kazandırılması isteniyor VİDEO


  Akyüz, "Yıllar önce buranın bir kilise olduğunu tespit ettik. Defalarca gidip ziyaret ettik. Onu kullanan İbrahim Aycun isminde yaşlı bir adam vardı. Kilise olduğunu o da kabul ediyor. Fakat o da başkasından aldığını ve mülkiyetinin kendisine ait olduğunu söyledi. Tapuya bakınca gerçekten de ona ait olduğunu anladık. İbrahim Aycun yaşlı biri ve mirasını kendi çocukları arasında paylaştırınca bu kilise küçük oğlu Murat Aycun’a düştü.

  Geçen aylarda gelip kilisenin hissesine düştüğünü bana söyledi. Satın almak istiyorsanız ben satmak istiyorum dedi. Çünkü paraya ihtiyacı vardı. 'Bizim buraya verebilecek bir paramız yok, eğer bize hibe vereceksen biz kabul ederiz ve onu restore edip Mardin turizmine kazandırırız.

  Mardin de satışa çıkarılan kilisenin turizme kazandırılması isteniyor #1

  Seni orda çalıştırırız ve oraya gelecek ziyaretçilerden ücret alıp o ücreti 10 yıl süre ile kendin alabilirsin. Bu şekilde seninle pazarlık yapabiliriz ödeyecek nakit paramız yok' dedik. Bu kiliseyi Kültür Varlıkları Koruma Kurulu 2009 yılında Mor Yuhanna Kilise olarak tescil etti. Kendi mülkü olduğu için ona diyecek bir şeyimiz yoktur.

  Türkiye’de insanlar istediği şekilde malını mülkünü kullanabilir. Yine satışa çıkardı ve bu nedenle bize her taraftan telefonlar gelmeye başladı. Bilgi edinmek istiyorlar. Tarihi bir kilisedir. Yıllardır ambar olarak kullanılmakta. Siz de içinde bulunduğu sokağı gördünüz. Dar bir sokak, avlusu ve pencereleri yoktur. Durumu içler acısı içinde. İnsanın parası olmayınca ne diyebilir ki? Ancak paramız olsaydı onu satın alabilirdik.

  Hristiyan cemaatinin bu konuda diyeceği bir şey yoktur. Adam satmak istiyorsa devlet veya Vakıflar Genel Müdürlüğü bir el atsın, satın alsın. Onu Mardin turizmine kazandırsın. Süryani kilisesi ve tarihi bir kilise olduğunu biliyoruz. Başkalarının eline geçmesin. Şu ana kadar ambar olarak kullanıldı. Başkaları başka amaçla kullanabilir. Yazık olur bu kiliseye.” dedi.

  Mardin de satışa çıkarılan kilisenin turizme kazandırılması isteniyor #2

  Mardin de satışa çıkarılan kilisenin turizme kazandırılması isteniyor #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir