Dolar
6.9792
0.0272%
Euro
8.2036
-0.0182%
Altın
1970.72
-0.2707%
Borsa
1126.9
-0.7617%
G. Altın
442.553
-0.1962%
Bitcoin
77947.88
-1.2386%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Mavigöl, rengiyle kendisine hayran bırakıyor

  Hazirandan aralık ayına kadar turkuaz renge bürünen göl, ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.
  • AA
  • 01.08.2020 - 16:51
  • Güncelleme : 01.08.2020 - 16:51
  Mavigöl, rengiyle kendisine hayran bırakıyor

  Giresun'daki Göksu Deresi'nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl, turkuaz renge bürünerek yaz mevsimindeki doğal güzelliğine kavuştu.

  Dereli ilçesinde 482 hektarlık alandaki şelaleleri, gölleri, akarsuları ve subasar ormanlarıyla dikkati çeken Kuzalan Tabiat Parkı'nın önemli kaynak değerleri arasında yer alan Mavigöl, kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle turkuaz renkte akıyor.

  TURKUAZ RENKTE AKIYOR

  Giresun merkeze 45 kilometre mesafedeki Mavigöl, Karadeniz ve İç Anadolu bağlantısının sağlandığı Giresun-Şebinkarahisar yolundaki derede yer alıyor.

  Karadeniz'in tek sodalı deresi olan Göksu Deresi içinde, havzanın kayalık yapısına bağlı oluşan göller, karların erimesiyle hava şartlarına göre hazirandan itibaren aralık ayına kadar turkuaz renkte akıyor.

  Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü'nün çalışmalarıyla geçen yıl ziyarete uygun hale getirilen Mavigöl, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.

  Mavigöl, rengiyle kendisine hayran bırakıyor ViDEO

  ZİYARETÇİ SAYISINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

  Koronavirüs sonrası dönemde Mavigöl, turkuaz renge dönüşmesiyle daha çok ilgi görmeye başladı. Yaz mevsimi boyunca Mavigöl'deki ziyaretçi sayısında artış bekleniyor.

  İlerleyen dönemde Mavigöl'ün turizmden daha çok pay alması için DKMP tarafından yürüyüş yolları ve seyir alanları gibi çevre düzenlemeleri planlanıyor.

  Kuzalan Tabiat Parkı'nın işletmecisi Murat Yayla, parkın 1 Haziran'dan bu yana ziyarete açık olduğunu söyledi.

  Mavigöl, rengiyle kendisine hayran bırakıyor #1

  SON İKİ HAFTADA HAREKETLİLİK YAŞANDI

  Koronavirüs sürecini atlatmaya çalıştıklarını belirten Yayla, Mavigöl, şelale ve travertenlerin tedbirlere uygun şekilde ziyaret edildiğini belirtti.

  Yayla, geçen yıla oranla ziyaretçi sayılarında düşüş olmasına rağmen bayram süreci ve ağustos ayında artış beklediklerine işaret ederek "Son iki haftada bir hareketlilik yaşandı. İnsanlar önce parkın şelale bölümünü, ardından ise Mavigöl'ü geziyor. Sonrasında ise yolun devamındaki güzergahta yer alan Kulakkaya Yaylası'na gidiyorlar." dedi.

  "MAVİGÖL CAZİP BİR HALE GELDİ"

  Öğretmen olarak görev yaptığı Erzurum'dan, memleketi Giresun'a gelerek eşine Mavigöl'ü gezdirdiğini belirten Rıdvan Karataş, "Giresun'un güzel, doğal bir yeri. Bizim eskiden bildiğimiz bir yerdi ama belli başlı düzenlemeler olunca Mavigöl cazip bir hale geldi. Tüm insanların buraya geldiğinde pişman olmayacağını düşünüyorum. İnsanların gelip Mavigöl'ü kendilerinin görmelerini tavsiye ediyorum." diye konuştu.

  Görüş Bildir