Euro
10.3868
-0.1%
Dolar
8.7213
0.02%
Altın
500.04
0.58%
Borsa
1.414
0%
Bitcoin
332.239
-0.94%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Mersin sahiline 8 metrelik balina vurdu

  Mersin sahiline vuran telef olmuş oluklu balina Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri tarafından denizden çıkarıldı.
  • AA
  • 13.05.2021 - 15:05
  • Güncelleme : 13.05.2021 - 16:51
  Mersin sahiline 8 metrelik balina vurdu

  Mersin Adnan Menderes Bulvarı'nın yaklaşık 200 metre açığında büyük bir cismin yüzdüğünü gören vatandaşlar, durumu Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ve polis ekiplerine bildirdi.

  Sahil Güvenlik ekipleri, botla suda yaptığı incelemede, cismin beyaz bir balina olduğunu tespit etti.

  Balinanın taşınması için bölgeye bir sahil güvenlik botu ile itfaiye ekibi daha sevk edildi.

  HALATLA BAĞLANDI

  Dalgıçların suya girerek halatla bağladığı balinanın önce kumsala, sonrasında da incelenmek üzere Mersin Üniversitesine taşınacağı öğrenildi.

  Yenişehir Kaymakamı Mustafa Kılıç ve Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Ayas da kıyıya gelerek inceleme yaptı.

  Mersin sahiline 8 metrelik balina vurdu VİDEO

  Mersin oluklu balina

  İNCELEME YAPILACAK

  Ayas, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Balina, Fin veya oluklu olarak literatürde geçiyor. Akdeniz'in en büyük balina türü. Bu, aynı zamanda mavi balinadan sonra dünyadaki en büyük ikinci balina türü. Kıyıya vuran balina genç bir birey. Yaklaşık 8 ila 10 metre uzunluğu var. Biz de üniversitemizdeki inceleme ve ön otopsinin ardından türü bünyemizdeki Deniz Müzesinde sergilemek istiyoruz." diye konuştu.

  Mersin oluklu balina

  "KIYIYA ÇOK YAKLAŞMAZLAR"

  Türün, Doğu Akdeniz sularında nadir görüldüğünü vurgulayan Ayas, şunları kaydetti: "Batı Akdeniz'de, Fransa, İspanya'da çok sık görünen bir tür. Bu tür bireyler tek tek de 5-6 kişilik küçük gruplar halinde de gezebilir. Doğu Akdeniz'de nadir de olsa görünür. Görünme sıklığını tam bilemiyoruz çünkü kıyıya çok yaklaşmıyorlar. Genelde planktonlarla besleniyorlar."

  Mersin oluklu balina

  Ayas, balinanın kesin ölüm nedeni için detaylı inceleme yapacaklarını ifade ederek, "Genelde plastik kirliliği kaynaklı öldükleri yönünde raporlar var ancak bu bireyin kesin ölüm nedenini otopsi yapmadan söyleyemeyiz." dedi.

  Mersin oluklu balina

  Mersin oluklu balina

  Mersin oluklu balina

  Mersin oluklu balina

  Mersin balina

  Mersin balina

  Mersin balina

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir