Petrol
85.23
2.86%
Euro
17.7725
0.22%
Dolar
18.4838
0.05%
Altın
972.05
0.94%
Borsa
3285
0.75%
Bitcoin
375.000
5.13%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C
  Muş'ta aracı yolda kalan sağlıkçılar, yürüyerek aşı yapmaya gitti

  Muş'ta aracı yolda kalan sağlıkçılar, yürüyerek aşı yapmaya gitti

  Koronavirüsle mücadele kapsamında aşı çalışmalarını sürdüren sağlık ekiplerinin araçları yolda kalınca, 88 yaşındaki Saadet Nine'ye aşı yapmak için yürüyerek devam ettiler.
  • İHA
  • 30.01.2021 - 11:35
  • Güncelleme : 30.01.2021 - 12:22

  Muş’ta pandemiyle mücadele kapsamında aşı çalışması yürüten sağlık ekipleri, kar ve ayaz dinlemeden 80 yaş üzeri vatandaşlara ulaşarak aşılamayı sürdürüyor.

  Merkeze 30 kilometre mesafedeki Serinova Beldesine bağlı Aydıngün mezrasında yaşayan Saadet Tuncel’e aşı yapmak için yola çıkan sağlık ekipleri, kar yağışının etkili olduğu bölgede araçlarıyla yolda kaldı.

  Araçların çıkamadığı karlı dağları 2 kilometre yürüyerek Saadet nineye ulaşan sağlıkçılar, olumsuz hava koşullarına rağmen güler yüzlü hizmeti de göz ardı etmedi.

  DİĞER VATANDAŞLAR İÇİN DEVAM ETTİLER

  Saadet ninenin aşısının ardından yeniden yola koyulan sağlıkçılar, araçların bulunduğu bölgeye yürüyerek aşı olması gereken diğer vatandaşlara ulaşmak için harekete geçti.

  Muş'ta aracı yolda kalan sağlıkçılar, yürüyerek aşı yapmaya gitti VİDEO

  Muş ta aracı yolda kalan sağlıkçılar, yürüyerek aşı yapmaya gitti #1

  "YAYA OLARAK BURAYA KADAR ÇIKTILAR"

  88 yaşındaki annesiyle birlikte yaşayan Saadet Tuncel’in oğlu 65 yaşındaki Sefa Tuncel, gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlık ekibinin annesi için aşı yapmaya geldiğini söyledi. Sağlık ekibi aracının yolda kaldığını ve yürüyerek mezraya ulaştıklarını ifade eden Sefa Tuncel, “Sağlıkçılarımız yaya olarak buraya kadar çıktılar. Annem aşısını oldu.” dedi.

  Muş ta aracı yolda kalan sağlıkçılar, yürüyerek aşı yapmaya gitti #2

  "ARACIMIZ YOLDA KALDI"

  Muş Toplum Sağlık Merkezinde Doktor olarak görev yapan Mürsel Serçek de aşı çalışması için Serinova Beldesine bağlı Aydıngün mezrasına geldiklerini ifade etti.

  Muş ta aracı yolda kalan sağlıkçılar, yürüyerek aşı yapmaya gitti #3

  Kar nedeniyle araçlarının mezraya ulaşamadığını kaydeden Serçek, “Yolun belli bir kısmını yaya olarak geldik. Şuanda aşımızı yaptık. Aracımız mezraya 2 kilometre kala yolda kaldı. Bu yüzden bizde hastamıza ulaşma durumundaydık. Ondan dolayı kalan yolu yaya olarak geldik ve hastamıza ulaştık. Evde ısındık. Birazdan tekrar o yolu tekrar dönmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

  Muş ta aracı yolda kalan sağlıkçılar, yürüyerek aşı yapmaya gitti #4

  "YAKLAŞIK 2 KİLOMETRE YÜRÜDÜK"

  Muş Devlet Hastanesinde görevli Anestezi Teknikeri Hatice Yılmazer ise 80 yaş üzeri aşılamaları yapmak için görevlendirildiklerini belirterek, “Erken reaksiyon geliştiğinde hastalara müdahale etmek için bizlerde bu ekipte varız. Gerçekten çok zor şartlar altında geldik buralara. Yaklaşık 2 kilometre yürüük. Dışarıda müthiş derecede bir tipi ve fırtına var.

  Muş ta aracı yolda kalan sağlıkçılar, yürüyerek aşı yapmaya gitti #5

  Yaklaşık 2 kilometre yolu dondurucu soğukta geldik. İlk defa karda kışta hizmet ediyorum. Sonuç olarak hastamıza ulaştık. Mutluyum bu durumdan tekrardan bu yolu yürüyerek geri döneceğiz ama önemli olan gerçekten bu hastalarımıza bu hizmetin verilmiş olması.” diye konuştu.

  Muş ta aracı yolda kalan sağlıkçılar, yürüyerek aşı yapmaya gitti #6

  "ZORLUKLAR, İŞİMİZİ YAPMAMIZA ENGEL DEĞİL"

  Muş Kovid-19 Aşı Koordinatörü Dr. Muhammed Sena Asan da sağlık personelleriyle birlikte aşılama işlemlerinin 10 gün önce başladığını hatırlattı.

  Muş ta aracı yolda kalan sağlıkçılar, yürüyerek aşı yapmaya gitti #7

  Yaklaşık bir haftadan bu yana önce 90 yaş üzeri daha sonra da 80 yaş üzeri olmak üzere evlerde vatandaşların aşılamalarını yapmaya başladıklarını kaydeden Asan, “Bir haftadır bu çalışmaları sürdürüyoruz. Merkez Toplum Sağlığı Merkezinde görev yapan toplam 8 ekibimiz var. Ekiplerimiz; bir hekim, bir hemşire, bir anestezi teknikeri ve yardımcı personel olmak üzere 4 kişiden oluşuyor. Ekiplerimiz sahaya çıkıyorlar, aşılarını yapıyorlar.

  Muş ta aracı yolda kalan sağlıkçılar, yürüyerek aşı yapmaya gitti #8

  Malum memleketimizin iklim şartları, coğrafi şartlarından dolayı bazen zorluklarla karşılaşabiliyoruz. Bu zorluklar bizim bu işi yapmamıza engel değil. Vatandaşlarımızın bize bu konuda duydukları güvenden dolayı hepsine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

  Muş ta aracı yolda kalan sağlıkçılar, yürüyerek aşı yapmaya gitti #9


  Görüş Bildir