Petrol
93.2
-0.18%
Euro
18.4487
0.47%
Dolar
18.5766
-0.27%
Altın
1.029
0.39%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
379.209
0.20%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Nazar boncuğu takmak caiz midir? Diyanet'ten 'nazar boncuğu' fetvası..

  Ülkemizde oldukça yaygın olan nazar boncuğu takmanın dindeki yeri nedir, caiz midir soruları merak ediliyor. Diyanet, nazar boncuğu hakkında açıklama yaptı. Peki nazar boncuğu takmak günah mı?
  • Haber Merkezi
  • 20.04.2021 - 15:59
  Nazar boncuğu takmak caiz midir? Diyanet'ten 'nazar boncuğu' fetvası..

  Nazarın kelime anlamları “bakış, bakma, göz atma” olup Türk Dil Kurumu sözlüğünde “Belli kimselerde bulunduğuna inanılan, kıskançlık veya hayranlıkla bakıldığında insanlara, eve, mala mülke hatta cansız nesnelere kötülük verdiğine inanılan uğursuzluk, göz” olarak tanımlanmaktadır.

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sıkça sorulan sorular arasında bulunan nazar boncuğunun kullanımına ilişkin önemli bir fetvaya yer verdi.

  Nazar boncuğunu ondan medet umarak, yani Allah'tan beklenmesi gereken etkinin bir başka kişi, olay ya da materyalden beklenerek yapılması olarak değerlendiren Diyanet, merak edilen soruyu cevapladı.

  Peki nazar boncuğu takmak caiz midir? İşte yanıtı..

  Nazar boncuğu takmak caiz midir? Diyanet ten nazar boncuğu fetvası.. #1

  NAZAR BONCUĞU TAKMAK CAİZ MİDİR? DİYANET AÇIKLADI..

  Nazarın mahiyeti ve keyfiyeti kesin olarak bilinmemekle beraber, bazı kimselerin bakışlarıyla olumsuz etkiler meydana getirebildikleri dinen de kabul edilmektedir. Bir hadis-i şerifte, “Nazardan Allah’a sığının, çünkü nazar (göz değmesi) haktır.” (İbn Mâce, Tıb, 32) buyrulmaktadır. Resûlullah’ın (s.a.s.) nazar değmesine karşı Âyete’l-Kürsî ile İhlas ve Muavvizeteyn (Felâk, Nâs) sûrelerini okuduğu; ashabına da bunları okumalarını tavsiye ettiği; bunlardan kurtulmak için ayrıca doğrudan Allah Teâlâ’ya yakardığı rivayet edilmektedir (Buhârî, Tıb, 32, 38; Tirmizî, Tıb 16; İbn Mâce, Tıb 32, 36; Kamil Miras Tecrîd Tercemesi, XII, 90).


  Nazar konusunda Hz. Peygamberin tavsiyelerini uyguladıktan sonra sonucu yüce Allah’tan beklemek İslam inancının gereğidir. Dinimizde nihai etkiyi Allah’tan başkasına atfeden tutum, davranış ve inanışlar yasaklanmıştır. Bu sebeple nazar boncuğu ve benzeri şeylerin, bunlardan medet ummak amacıyla boyuna veya herhangi bir yere takılması caiz değildir. Bu tür davranışlarda bulunanlar hakkında Resûlullah (s.a.s.) “Kim nazarlık takarsa Allah onun işini tamama erdirmesin” (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, XXVIII, 623) buyurmuştur.

  Diğer bir hadiste ise nazarlık takan ve nazarlığa koruyucu etki atfeden kimsenin Allah’a ortak koşmuş olacağı ifade edilmiştir (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, XXVIII, 637).

  Nazardan korunmak için böyle hurafeleri terk edip Hz. Peygamberin öğrettiği duaları yapmak gerekir (Buhârî, Tıb 38; Tirmizî, Tıb 16; İbn Mâce, Tıb 32; Kamil Miras Tecrîd Tercemesi, XII, 90).

  Bu çerçevede Felak ve Nâs sureleri yanında Hz. Peygamberin torunlarına yaptığı şu dua da okunmalıdır: “Her türlü şeytan ve zehirli hayvanlardan ve bütün kem gözlerden Allah’ın eksiksiz kelimelerine sığınırım.” (Buhârî, Ehâdîsu’l-enbiyâ, 10; bkz: İbn Mâce, Tıb, 36).

   


  Görüş Bildir