Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
473.968
-1.49%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  Palandöken'de buz tırmanışı festivali

  Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde, Türkiye'nin yanı sıra 5 ülkeden çok sayıda sporcunun katılımıyla 3'üncüsü düzenlenen buz tırmanışı festivali başladı.
  • AA
  • 18.01.2022 - 01:08
  • Güncelleme : 18.01.2022 - 08:55
  Palandöken'de buz tırmanışı festivali

  Deniz seviyesinden 3 bin 176 metre yükseklikteki Palandöken’in 2 bin 200 metre rakımındaki güney pistinde oluşturulan 20 metre yüksekliğinde ve 150 metre enindeki yapay buz parkı, adrenalin tutkunlarına ev sahipliği yapıyor.

  "BUZ DAĞI" TÜRKİYE'DE BİR İLK

  Geçtiğimiz yıllarda Valilik ve Büyükşehir Belediyesinin girişimleriyle yapılan, kayak merkezi içinde bulunması ve yapay olması dolayısıyla Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan "Buz dağı" şeklindeki parkta, rotalarını belirleyen sporcular ilk tırmanışlarını gerçekleştirdi.

  Palandöken'de buz tırmanışı festivali - FOTO GALERİ

  Palandöken'de buz tırmanışı festivali - VİDEO

  15 ÜLKEDEN SPORCULAR KATILIYOR

  Büyükşehir Belediyesi ile diğer paydaşların ortaklaşa düzenlediği 3 gün sürecek etkinliğe Türkiye'nin yanı sıra ABD, İtalya, Fransa, Gürcistan ve İran gibi ülkelerin yanı sıra kayıt yaptırmayan 9 Avrupa ülkesinden sporcu da katılacak.

  Palandöken de buz tırmanışı festivali #1

  "YERLİ YABANCI BİRÇOK ÜNLÜ DAĞCI BURADA"

  Türkiye Dağcılık Federasyonu Erzurum İl Temsilcisi Erdal Emeç, organizasyonun başarılı şekilde başladığını ve etkinliklerin çok renkli geçeceğini aktardı.

  Etkinliğe katılımın iyi bir seviyede olduğunu belirten Emeç, şöyle konuştu:

  "Festivale katılımın 300 sporcuya ulaşması hedefleniyor. Uluslararası düzeyde sporcular var. 30’un üstünde tırmanış yapılacak. Burada 20 Ocak’ta Türkiye yarışmalarını düzenleyeceğiz. Yerli ve yabancı çok sayıda ünlü dağcı burada. Festivale kayıt yaptırmayan ancak burada tırmanış gerçekleştirecek olan Avrupa'nın 9 ülkesinden gelecek olanlar da var."

  Palandöken de buz tırmanışı festivali #2

  "AMATÖRLER DAHİL HERKES TIRMANABİLİR"

  Tırmanış için Palandöken'e gelen sporculardan ünlü Türk dağcı Tunç Fındık da buz duvarına her yaştan ve her kesimden insanın tırmanış yapabileceğini söyledi.

  Arkadaşlarıyla belirledikleri rotalardan tırmanış yaptıklarını aktaran Fındık, "Türkiye'nin özellikleri bakımından tek olan buz duvarına amatör veya sırf antrenman için tırmanmak isteyenler de gelebilir. Burası çok güzel bir alan. Etkinliklere bu sene dağ kayağı da dahil edilmiş. Herkesi burada tırmanmaya bekliyoruz." diye konuştu.

  Palandöken de buz tırmanışı festivali #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir