Petrol
99.57
2.23%
Euro
18.5343
0.65%
Dolar
17.9441
0.42%
Altın
1.033
0.39%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
438.945
2.31%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Pet shop'larda kedi ve köpek satışına yasak

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın tekrar Meclis gündemine sunacağı tasarıyla pet shop'larda kedi ve köpek satışına yasak geliyor.
  • 23.05.2017 - 08:53
  Pet shop'larda kedi ve köpek satışına yasak

  Pet shop larda kedi ve köpek satışına yasak #1

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “Kedi Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” taslağı hazırladı. Buna göre, evde bakılan kedi ve köpeğe pasaport verilecek ve çip takılacak.

  MİKROÇİPLERLE TAKİP EDİLECEK

  Bu hayvanlar 15 gün içerisinde veri tabanına kaydedilecek. Mikroçiplerin seri numaraları, hayvan sahiplerinin ad ve soyadları ile adresleri yer alacak. Evde bakımını yaptığı kedi ve köpeği sokağa atarak kaderine terk edenlere para cezası uygulanacak.

  EV HAYVANLARININ SAHİP DEĞİŞİKLİĞİNDE BELGE DÜZENLENECEK

  Gazete Habertürk'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre taslağa göre ev hayvanlarının sahip değişikliğinde bir belge düzenlenecek. Belgede, hayvanın adı, mikroçip numarası, doğum tarihi, cinsiyeti, ırkı, türü, rengi, annesinin adı yer alacak. Söz konusu belgenin altına hayvanın eski ve yeni sahibi imza atacak. Ev hayvanını devralan kişi bu belge ile il müdürlüklerine başvuru yapacak.

  SADECE BALIK VE KUŞ SATILACAK

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı, daha önce TBMM Çevre Komisyonu’ndan geçen ancak kadük olan ‘Hayvanları Koruma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı yeniden TBMM gündemine getirmeye hazırlanıyor. Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, pet shop’ta balık ve bazı kuş türleri dışında hayvan bulundurulması yasaklanıyor. Kedi, köpek gibi hayvanlar ısı ve ışık dengesi olan üretim yerlerinde kalacak. Bu hayvanları almak isteyen kişiler, pet shop’lardaki kataloglardan seçim yapacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir