Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.798
-1.37%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu: Kuraklık virüsten daha tehlikeli

  Kuraklığın koronavirüsten daha tehlikeli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, yakın gelecekte Türkiye'nin büyük bir bölümünün içme ve kullanma suyu bakımından sıkıntı çekeceğini söyledi.
  • İHA
  • 25.01.2021 - 13:30
  • Güncelleme : 25.01.2021 - 14:23
  Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu: Kuraklık virüsten daha tehlikeli

  Türkiye ve pek çok ülke için uydu üzerinden görüntüleme yapan NASA'nın, 11 Ocak 2021 tarihinde yayınladığı bir görüntü, endişelere sebep oldu.

  Nasa'nın yayınladığı görüntülerle Türkiye’nin yer altı suları için kritik durumu gözler önüne serilmişti.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün daha önce yayınlanan kuraklık haritalarına göre Türkiye’nin önemli bölümünün yağış almadığı, ‘olağanüstü, çok şiddetli ve şiddetli kuraklık’ yaşandığını gösteren haritalarda olduğu gibi NASA’nın yayınladığı haritada da şiddetli kuraklık tehlikesine işaret edildi.

  TÜRKİYE'DE KURAKLIK TEHLİKESİ

  Türkiye’de kuraklığın en belirgin yaşadığı bugünlerde çok sayıda göletin büyük bir kısmının kuruduğu görüntüler de ortaya çıktı.

  Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu: Kuraklık virüsten daha tehlikeli VİDEO

  Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu: Kuraklık virüsten daha tehlikeli #1

  "TÜRKİYE, ÇOK YAĞIŞ ALAN BİR ÜLKE DEĞİL"

  İHA muhabirine konuşan Van YYÜ Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Türkiye’nin orta kuşakta yer alan bir ülke olduğunu ve bu yüzden orta kuşakta yer almanın getirdiği bazı dezavantajların olduğunu belirtti.

  Türkiye çok yağış alan bir ülke olmadığının altını çizen Prof. Dr. Alaeddinoğlu, “Ülkenin bütününü düşündüğünüzde İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgeleri fazla yağış almıyor. Karadeniz ve Akdeniz bölgelerin de kıyı dışında kalan alanları çok yağış almıyor.

  Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu: Kuraklık virüsten daha tehlikeli #2

  Doğal olarak uzun yıllık bir periyot içerisinde bakıldığı zaman, küresel ısınmadan kaynaklı artan bir sıcaklık etkisi var. Dünya sürekli ısınıyor. Bunun önüne geçebilecek çalışmalar var. Dünyanın son birkaç yıldır bu konuda attığı adımlar var.

  Dünyanın hızlı gelişen ekonomileri dahil olmak üzere küresel ısınmayı birçok ülke ciddiye alıyor. Şu an içinde bulunduğumuz Kovid-19 pandemisinden çok daha büyük bir tehlikeli ve tehdit var. Bunu tüm dünya için söylemek mümkündür." diye konuştu.

  Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu: Kuraklık virüsten daha tehlikeli #3

  "BU, TÜRKİYE İÇİN CİDDİ BİR UYARIDIR"

  Küresel ısınmadan etkilenen ülkelerden biri olan Türkiye’nin önemli bir kısmının alarm verecek düzeyde olduğunu dile getiren Alaeddinoğlu, “Bu yüzden Türkiye’de yağışın miktarında bir artış yok ama ısınmada ciddi bir artış var. Bu ısınmadaki artış, her yıl Türkiye açısından negatif bir etki oluşturuyor.

  NASA tarafından yayınlanan kuraklık haritası, ülkelerin toprak altında bulunan su rezervlerini gösteren bir haritadır. Bu haritaya baktığınızda Türkiye’nin önemli bir kısmı alarm verecek düzeyde olduğunu, yüzey sularını çoktan tükettiğimizi ve bununla birlikte yerin altındaki su rezervini de bitirdiğimizi görüyoruz.

  Bu Türkiye için ciddi bir uyarıdır. Şimdiden bu sorunları öngörüp çözüm üretmezseniz, yer altı su kaynakları depoları oluşturup geleceği rezerve etmezseniz, muhtemelen 20 yıl sonra bunu çözemezsiniz. Başta içme suyu olmak üzere tarım alanlarının sulama suyu sorununu da çözemezsiniz.” şeklinde konuştu.

  Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu: Kuraklık virüsten daha tehlikeli #4

  "İÇME SUYU SORUNU, CİDDİ BİR TEHDİT"

  Ülkede özellikle içme suyu soruyla karşılaşılacağının altını çizen Alaeddinoğlu, “Türkiye’nin su sorunu yaşayacağını biliyoruz. Su rezervlerinin önemli bir kısmının Doğu Anadolu Bölgesi'nde olduğunu biliyoruz. Bu bölgedeki sular Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne nehirlerle ulaşıyor.

  Güneydoğu 20-25 yıl sonra toplam su rezervinin yüzde 70’den fazlasını tek başına elde edebilecek bir pozisyona sahiptir. Diğer bölgelerin yer altı su rezervleri gittikçe azalıyor. İçme suyu sorunu ciddi bir tehdit olarak karşımıza çıkacak.

  Bu sorunlarla ilgili adımlar atılması gerekiyor ve yapılacak yatırımlar azımsanacak ve basit yatırımlar değildir. Bugünden bunların gerçekleştirilmesi gerekiyor.” dedi.

  Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu: Kuraklık virüsten daha tehlikeli #5

  "DÜŞEN YAĞIŞLAR ANLAM İFADE ETMİYOR"

  Son günlerde düşen yağışların çok bir anlam ifade etmediğine de vurgu yapan Alaeddinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Sadece yağışların o yılın belli bir kısmını karşılıyor. Bu yüzden bizim çok daha uzun düşünmemiz lazım. Şu an yağan kar yağışının miktarı çok az, belli yerlere lokal olarak çok yağmış olabilir ama bir bütün olarak düşünüldüğünde toplam yağışın yeterli olmadığını, bu yağışların ekim veya kasım aylarında düşmesi gerektiğini biliyoruz. Ocak ayındayız, bu süreç içinde yağmayan yağışın bugün düşüyor olması hiçbir şey ifade etmiyor. Van Gölü Havzası dahil olmak üzere Türkiye’nin önemli bir kısmı, yakın gelecekte hem içme hem de kullanma suyu sorunuyla karşı karşıya gelecek.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir