Euro
15.3501
0.21%
Dolar
13.5449
0.11%
Altın
789.0680
-0.05%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
571.910
-0.36%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Rizeli vatandaş, ağaca ev yaptı

  Dört yıl önce emekli olarak memleketine dönen Baltacı, ağaca ev yapmaya karar verdi. Baltacı, amacının stresten uzaklaşmak olduğunu söyledi.
  • AA
  • 04.12.2021 - 14:06
  • Güncelleme : 05.12.2021 - 01:35
  Rizeli vatandaş, ağaca ev yaptı

  Rize'nin Güneysu ilçesinde ağaca yapılan ev dikkat çekiyor.

  İlçede yaşayan 54 yaşındaki Erdoğan Baltacı, yerden yaklaşık 10 metre yükseklikte yamaca ve ağaç gövdesine çelik vidalalarla sabitlenmiş 10 metrekarelik ev yaptı.

  EMEKLİ OLUNCA RİZE'YE DÖNDÜ

  Baltacı, 30 yıl önce çalışmak için gittiği İstanbul'da otomotiv sektöründe iş buldu.
  Bu firmanın İstanbul, Manisa ve Kocaeli fabrikalarında çalışan Baltacı, 4 yıl önce emekli olunca yaz aylarında memleketinde yaşamaya başladı.

  Köyünde evi olan Baltacı, çocukluğunun geçtiği babasından kalan arazisindeki gürgen ağacına şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için ev yapmaya karar verdi.

  10 METREKARELİK EV YAPTI

  Baltacı, ağacın ve 6 metrelik demir direğin üzerine 10 metrekarelik evini yaptı.
  Sağlam olması için de 3 çelik tel ile ağaca ve kayaya bağlayan, 20 çelik vida ile sabitleyen Baltacı, eve 13 basamaklı merdivenle çıkılıyor.

  Rizeli vatandaş, ağaca ev yaptı ViDEO


  STRESTEN UZAK YAŞAM

  Baltacı, 30 yıl gurbette çalıştığını ve bedenen çok yıprandığını söyledi. Emekli olduktan sonra köyüne dönerek stresten uzaklaşmayı istediğini anlatan Baltacı, çalıştığı dönem de ağaca küçük bir ev yapmayı hep düşündüğünü aktardı.

  Amacının çabuk ulaşılabilen sessiz bir yer olduğunu vurgulayan Baltacı, ağacın olduğu bölgeye araba yolu olmadığını ve patika yolu yürüyerek gittiğini ifade etti.

  NASIL YAPTIĞINI ANLATTI

  Baltacı, kullandığı keresteleri ölü ağaçlardan temin ettiğini dile getirerek, "Kurulumu yaklaşık bir ay sürdü. Kerestesini kardeşim ile taşıdık. Demir direği amca çocukları ile diktik. Geri kalan tahta döşeme işini eşim ile yaptık. O benim çırağım, ben usta. Çatının sacını amcamız yerleştirdi." dedi.

  Rizeli vatandaş, ağaca ev yaptı #1

  "YÜKSEKLİK KORKUM VAR"

  Evi yaparken çok korktuğunu vurgulayan Baltacı, şöyle konuştu:

  "Benim yükseklik korkum var. Emniyet kemeri ile kendimi ağaca bağlayarak titreye titreye bugüne getirdik. Kısmet olursa martta arılarımı da buraya getirerek vakit geçireceğiz. Aslında yükseklik korkumuz devam ediyor ama yukarıdaki ortam güvenilir olduğu için rahatım. Direkleri, çivileri sabitledik. Şu anda gayet güvenli ve korkacak bir şey yok.

  "BİZİ İDARE EDEBİLECEK KADAR IŞIĞIMIZ VAR"

  Enerji nakil hatları uzak. İnternetten su jeneratörü buldum. Kurduk ama işe yaramadı. Mekanik yapısı uymadı. Suyun debisinin çok daha yüksek olması gerekiyordu. İlave pervane yapıştırdık. Salyangoz gövdesini attık, direkt pervaneye fıskiyeden su püskürterek elektrik işini halletmiş olduk. Gece gelindiğinde bizi idare edebilecek kadar ışığımız var."

  Rizeli vatandaş, ağaca ev yaptı #2

  "PROJESİ, YAPARKEN ORTAYA ÇIKTI"

  Baltacı, boş zamanlarında gelerek vakit geçirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

  "İnsanlardan uzak, tamamen doğa ile baş başa stres atabileceğimiz bir alan. Çevremizdekiler nasıl yaptığımız merak ediyor. Dedem yıllarca bu ağaçlara petek yerleştirdi. Benim çocukluk projemdi. Taktirle karşılıyorlar. Değişik bir şey. Ben biraz farklı düşünürüm. Projesi, yaparken ortaya çıktı. Çizimini sadece kereste hesaplamak için yaptım. Yapıldıkça ortaya çıkan bir ev oldu."

  Rizeli vatandaş, ağaca ev yaptı #3


  Görüş Bildir