Petrol
110.77
0.07%
Euro
17.4556
0.92%
Dolar
16.3606
1.77%
Altın
972.43
0.64%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
485.317
1.67%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Sağlığınız için stresten uzak durun

  Başkalarıyla daha sıkı ilişkileri olan, doğru beslenen ve egzersiz yapan kişiler daha sağlıklı oluyor.
  • 28.09.2014 - 09:11
  Sağlığınız için stresten uzak durun

  Sağlığınız için stresten uzak durun #1

  Sağlıkla ilgili tüm sorunları ele alan kapsamlı sağlık kavramı, sağlık ve güzellikle ilgili sorunlarımızı gerçekten tedavi etmenin tek yoludur. Görünüşümüzle ilgili iyi hissetmek zinde olmamızda da önem taşıyor. Daha rahat, başkalarıyla daha sıkı ilişkileri olan, doğru beslenen ve egzersiz yapan kişiler daha sağlıklı ve daha çekici olur. Kapsamlı sağlık ve esenlik ayrıca enfeksiyonların önlenmesi ve selülit gibi kusurlara sebep olan enflamasyonun engellenmesinde önemli katkılar sağlar.

  STRES CİLT DÖKÜNT ÜLERİNİ ARTIRIR

  Cilt bir duyu organıdır ve aynı zamanda vücudun koruyucu zarfıdır. Cildimiz sinirlerle donatılmıştır. Buradaki sinirler, dokunma ve ısı sinyallerini iletir, ter bezlerini çalıştırır ya da durdurur, rahatsızlık verici bir şeyden uzak durmamızı, iyi hissettiren bir şeye yönelmemizi sağlar. Cilt, çevremizdeki değişimleri algılar ve beyne iletir. Uzun süreli farklı cilt problemleri yaşayan insanlar bilirler ki akne, uçuk, egzama, rozesea ve sedef gibi hastalıklar duygular ve stres ile bağlantılıdır. Yapılan araştırmalara göre bu tarz hastalıkları olan kişilerin hastalık döküntüleri stresli dönemlerde artış göstermektedir. Elbette stresi hayatımızdan uzaklaştırmak için sadece kokulu bir banyo yapmak ya da rahatlatıcı masaj yaptırmaktan fazlasını yapmak gerekir. Bu kadar kolay olsaydı her gün toplumumuzda gördüğümüz birçok stres kaynaklı hastalık ve rahatsızlıktan derhal kurtulabilirdik. Stresi hayatımızdan uzak tutmanın en iyi yolu, ilk etapta oluşmasına izin vermemektir. Duygusal bakım, doğru sağlık ve güzellik için en az beslenme kadar önemlidir. Kendinize ilgi göstermek, hayatınızı dürüst ve dikkatli bir biçimde incelemeyi ve gerekli iyileştirmeleri yapmayı içerir. Hayatınıza sürekli stres ekleyen konular var mı? Kapsamlı sağlığa kavuşmak için bu konuların ele alınması gerekir. Stresli bir hayat sağlıklı değildir. Diğer taraftan içinizdeki ve etrafınızdaki güzelliklere teşekkür ederek neşeli ve huzurlu bir hayat sürdüğünüzde sağlık sizinle olur. Anlamlı ilişkiler, rahatlama ve yenilenme için kendinize ve sevdiğiniz aktivitelere zaman ayırmak, sağlığı tek başına modern tıbbın başaramadığı şekilde iyileştirmeyi başarır.

  YALNIZLIK EN ÖNEMLİ SORUN

  Toplumumuzdaki en önemli sorunlardan biri yalnızlıktır. Sıklıkla kariyerimize ve günlük uğraşılara yoğunlaşarak başka insanlarla çok az ilişki kurarız. Dünyadaki pek çok kültürde yalnızlığın, hastalıkların temel sebeplerinden biri olduğu düşünülmektedir. Tanınmış bilim dergisi Science'deki bir rapor konu hakkında 60 çalışma incelemiş ve sosyal ilişkiler ile sağlık, uzun yaşam ve hastalıklardaki iyileşme arasında sıkı bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmıştır. Toplumdan uzak olduğunu hisseden insanlar birçok sağlık problemi için daha yüksek risk grubundadır. Bu yüzden toplum içinde yaşamak, dünyadaki sorunların ilk çaresi olarak düşünülebilir.

  MUTLAKA BİR HOBİNİZ OLSUN

  Kişiler arası ve toplum içi ilişkiler farklı şekiller alabilir. İnsanları sevecekleri ve devam edecekleri şeyleri bulmaları konusunda desteklerim. Bu başkalarıyla paylaşılabilen bir hobi, golf ya da yürüyüş gibi yakın arkadaşların beraber yaptıkları bir spor veya kulüp ya da destek grupları gibi daha ciddi konular olabilir. Tutkunuzu takip ederek sizinle aynı ilgi alanlarını paylaşan insanlarla temasa geçebilirsiniz. Bu ilişkiler buna açık olan kişilerde gelişerek artabilir. Olumlu ilişkilerin sonucu olarak elde edilen faydaların değeri düşünüldüğünde kaybedecek bir şeyiniz yok.

  İKİLİ İLİŞKİLER İYİ BİR SAĞLIĞIN ÖNEMLİ PARÇASIDIR

  Hayatımızda kontrol edemediğimiz bazı istenmeyen koşullar söz konusu olabilir. Bunların farkında olmamız ve bizi gereğinden fazla sıkmalarına izin vermememiz gerekir. Park cezası ya da işte kötü giden bir anlaşma yüzünden özellikle de olayın üzerinden zaman geçtiği halde mutsuz ve kızgın birini gördüğümde çok üzülürüm. Birçok konu için mantıklı tepki kızmak olabilir ancak sinirli kalmak sorunun çözülmesini sağlamaz. Yüksek stres sadece hayattan zevk alma kabiliyetinizi değil, aynı zamanda sağlığınızı da olumsuz yönde etkiler. İkili ilişkilerin iyi bir sağlığın önemli bir parçası olduğu kabul edilmeye başlanmıştır. İyileştirici bir topluluk içerisinde olmak, bir hayır kurumu için çalışmaktan yakın arkadaşlarla vakit geçirmeye kadar birçok şekilde olabilir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir