Euro
8.9766
-0.51%
Dolar
7.3698
-0.55%
Altın
438.92
-0.66%
Borsa
1.55
0.52%
Bitcoin
242.547
0.94%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Sahte reçete şebekesine operasyon

  Ankara polisi, devleti 120 milyon lira zarara uğratan sahte reçete şebeke üyelerini gözaltına aldı. Operasyonda 40 bin kutu ilaç, tıbbi malzeme ve 2 silah ele geçirildi.
  • AA
  • 27.04.2019 - 09:12
  • Güncelleme : 27.04.2019 - 09:12
  Sahte reçete şebekesine operasyon

  Ankara Emniyet Müdürlüğü  Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, aralarında pahalı kanser haplarının da bulunduğu ilaç ve tıbbi malzemeleri, hasta olmayan kişiler üzerinden düzenlenen sahte reçetelerle bağlantılı oldukları eczanelerden temin ederek devleti yaklaşık 120 milyon lira zarara uğratan şebekeye yönelik, Ankara merkezli 5 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi.

  Sahte reçete şebekesine operasyon #1

  ÇOĞU KANSER İLACI

  Operasyonda, eczane ve ecza deposu sahiplerinin de yer aldığı 35 şüpheli gözaltına alınırken, aralarında kanser ilaçlarının bulunduğu 40 bin kutu ilaç, tıbbi malzeme ve 2 silah ele geçirildi. Yapılan ön incelemelerde, ele geçirilen ilaçların bir çoğunun kanser, şeker tedavisine yönelik veya organ naklinde kullanılan ve sadece hastanelerde bulunması gereken ilaçlar olduğu tespit edildi.

  Sahte reçete şebekesine operasyon #2

  YURT DIŞINA SATTILAR

  Türkiye genelinde faaliyet gösteren şebeke üyelerinin, hasta olmayan kişiler adına hastaneye gitmeden aracıların talepleriyle doktorlar tarafından raporlar düzenlediği, bu raporlarla düzenlenen reçetelerdeki ilaçları suç örgütü tarafından bağlantılı eczanelerden temin ettiği tespit edildi. Ayrıca yazdırdıkları ilaçları, hastalarca kullanılmış gibi göstererek SGK'ya fatura edilmesini sağladıkları ve bu yöntemle devleti 120 milyon lira zarara uğratan şüphelilerin, ilaçları yasal olmayan yollarla İngiltere, Bulgaristan, Libya, lrak, Suriye, Azerbaycan, Ukrayna gibi birçok ülkede sattıkları belirlendi.

  Sahte reçete şebekesine operasyon #3

  PKK'YA İLAÇ TEMİN EDEN 15 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin bu kapsamda, daha önceki 4 ayrı operasyonunda, hasta olmayan kişiler üzerinden düzenlenen sahte reçetelerle alınan ilaçların, bölücü terör örgütü PKK'ya gönderildiği tespit edilerek, aralarında 12 doktorun da bulunduğu 62 şüpheli gözaltına alınmış, şüphelilerden 15'i tutuklanmıştı.

  Sahte reçete şebekesine operasyon #4

  Sahte reçete şebekesine operasyon #5

  Sahte reçete şebekesine operasyon #6

  Sahte reçete şebekesine operasyon #7

  Sahte reçete şebekesine operasyon #8

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir