Sakarya'daki esnaf, 60 yıldır tahta kaşık üretiyor

Sakarya'nın Taraklı ilçesi Alballar Mahallesi’nde oturan Sabri Özşahin küçük yaşta babası ve dedesinin yanına giderek kaşık ustalığını öğrendi.

Mesleği 60 yıldır sürdüren Özşahin, kaşık odası olarak adlandırılan atölyede yaptığı yemek kaşıklarını satarak geçimini sürdürüyor.

Özşahin köylerdeki nüfusun azalması ve çocukların uzun süren eğitim hayatından dolayı çırak yetişmediğini söyledi.

"BU MESLEKTE BİZ SON KUŞAĞIZ"

Mesleğin son temsilcilerinden olduğunu belirten Özşahin, "Bu meslekte biz son kuşağız. Çocukları çalıştıramıyoruz. Çocuk 6 yaşında okula başlıyor. Ondan sonra 25 yaşına kadar okul okuyor. Biz bu işe alışırken okul falan yoktu. Dedelerimizin ve babalarımızın yanında en hafif işlerden başlayarak öğrendik. 2 sene çalıştıktan sonra gereken noksanlarını ustalar söylerler ama ben şu anda torunlarıma bu işi öğretemiyorum.” dedi.

60 yıldır tahta kaşık yapıyor   -2

"GENÇLİĞİMDE GÜNDE 200 KAŞIK YAPIYORDUM"

Kaşık yapmak için önce taslak oluşturduğunu ve sonrasında oyma işlemi yaparak kaşık elde ettiğini anlatan Özşahin, "Ben gençliğimde bir günde 200 ile 250 arasında kaşık yapıyordum kayın ağacından. Kayın ağacı çok elverişli bir ağaç olduğu için hem de genç olduğumuz için rahat rahat yapıyorduk. Artık yaşımdan dolayı az kaşık yapabiliyorum.” diye konuştu.

60 yıldır tahta kaşık yapıyor   -1

"BAŞARIMIN SEBEBİ ÇOK SEVMEM"

Tahta kaşıkların ilgi gördüğünü ve sevilerek kullanıldığını, mesleğini severek yaptığını belirten Özşahin, "Benim bu işte başarılı olmamın sebebi çok severek yapıyor olmam. Bu işi severek yapmazsan başarılı olamazsın” ifadelerini kullandı.

60 yıldır tahta kaşık yapıyor   -3

60 yıldır tahta kaşık yapıyor   -4

60 yıldır tahta kaşık yapıyor   -5

60 yıldır tahta kaşık yapıyor   -6

60 yıldır tahta kaşık yapıyor   -7

60 yıldır tahta kaşık yapıyor   -8

60 yıldır tahta kaşık yapıyor   -9

60 yıldır tahta kaşık yapıyor   -10