Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
363.116
1.02%
19ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 19 C

  Sakaryalı bıçak ustası, 70 yıldır mesleğini icra ediyor

  Sakarya'nın Geyve ilçesinde dede mesleği bıçakçılıkla uğraşan 79 yaşındaki Mustafa Arık, yaşına rağmen Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla yeni ürünlerin imalatı ve mevcut bıçakları bileme devam ediyor.
  • AA
  • 28.07.2020 - 02:53
  Sakaryalı bıçak ustası, 70 yıldır mesleğini icra ediyor

  Sakarya'nın Geyve ilçesine bağlı Alifuatpaşa Mahallesi'nde yaşayan Mustafa Arık, Osmanlı İmparatorluğu döneminde bıçakçılıkla uğraşan dedeleri ve babasından devraldığı mesleği devam ettirmek için yaklaşık 70 yıldır bileğinin gücüyle mesai harcıyor.

  Mezbahaların artmasıyla talep düşse de mesleğine sıkıca sarılan Arık, bayrağı devretmek için oğlunu en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyor.

  Sakaryalı bıçak ustası, 70 yıldır mesleğini icra ediyor #1

  ADI "BIÇAKÇI BABA"

  İlerleyen yaşına rağmen çalışmaktan vazgeçmeyen Arık, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi gelen bıçakları bileyerek vatandaşlara hizmet veriyor.

  Çevresinde "Bıçakçı Baba" olarak tanınan Arık, hem kurbana eziyet edilmemesi hem de evdeki bıçakların kullanılamaz hale gelmemesi için vatandaşlara bıçaklarını ehil ellerde biletmeyi tavsiye ediyor. Sakaryalı bıçak ustası, 70 yıldır mesleğini icra ediyor #2

  5 KUŞAKLIK MESLEK

  Mustafa Arık, bıçakçılık mesleğini 1870 yılından bu yana 5 kuşaktır sürdürdüklerini söyledi.

  Rahmetli babasının "Ya en iyisini yapacaksın ya da hiç yapmayacaksın." tavsiyesiyle mesleğe kararlılıkla devam ettiğini aktaran Arık, "Bugüne kadar namımızı yürüttük, bundan sonra da yürütmeye devam edeceğiz. İyi olsun diye, dünyanın en kaliteli çeliğini ve sapını alıyoruz. Sapı iyi olmazsa yüzü, yüzü olmazsa sapı bir işe yaramaz." diye konuştu.

  Sakaryalı bıçak ustası, 70 yıldır mesleğini icra ediyor #3

  "KURBAN BAYRAMINA DOĞRU İŞLERİMİZ ARTTI"

  Arık, "Bıçakçı Baba" olarak ömrü yettiği sürece mesleğine devam edeceğini belirterek, "Eskiden yorulmuyordum ama şimdi akşamları yattığımda biraz yorgunluk hissediyorum. Tabii yaş ilerledi." dedi.

  Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla işlerinin arttığını dile getiren Arık, hem bıçak imalatı yaptıklarını hem de müşterilerden gelen bıçakları en hızlı şekilde bilediklerini kaydetti.

  Sakaryalı bıçak ustası, 70 yıldır mesleğini icra ediyor #4

  "SERİ ÜRETİM, SULANMAYAN BIÇAKLAR YARAMAZ"

  Makinelerde seri halde üretilip sulanmadan piyasaya sürülen bıçakların kesim için çok fazla işe yaramayacağını söyleyen Arık, "Dedelerimizden beri zeytinyağıyla sularız. Şu anda Türkiye'nin her tarafından ucuz bıçak satışı oluyor. Ucuza satınca bizimkiler pahalı geliyor. 'Bıçak mı bıçak' diyerek alıyorlar. O yüzden piyasa bizi engelliyor. Kaliteli bıçak en iyi eğeyle anlaşılır. Eğe pamuk gibi yiyorsa o bıçak ucuz ve susuz çelikten yapılmıştır. Eğe yemeyen çelik, kolay kolay körlenmez. Sert çeliktir, bilendiği zaman körlenmez, yumuşak çelik hemen körlenir. O yüzden bizimkiler pek kolay körlenmez." değerlendirmesinde bulundu.

  Sakaryalı bıçak ustası, 70 yıldır mesleğini icra ediyor #5

  OĞLU DA BABASININ İZİNDE

  Dükkanda babasına yardımcı olan Faruk Arık da (56) yaklaşan Kurban Bayramı dolayasıyla kasapların ve vatandaşların bıçaklarını itinayla bilediklerini söyledi.

  Dede mesleği olduğu için emekli olduktan sonra bu işe gönül verdiğini aktaran Arık, "Memur olmama rağmen devamlı bu mesleğin içindeydim. Çocukluğumdan beri dükkandayım, boş zamanlarım hep burada geçti. Dedemin zamanından beri, şimdi de babamın yanında bu mesleği en ince ayrıntısına kadar öğrenmeye çalışıyorum. Babamdan sonra ben devralacağım. Götürebileceğim yere kadar götürmeye niyetliyim. Dedelerimizin hatırası olduğu için insan ister istemez hem duygulanıyor hem de heyecanlanıyor." ifadelerini kullandı.

  Sakaryalı bıçak ustası, 70 yıldır mesleğini icra ediyor #6

  Arık, vatandaşlara kesim zamanı sıkıntıya düşmemeleri ve hayvana eziyet olmaması için, ehil olan yerlerden bıçaklarını alma ve biletme tavsiyesinde bulundu.

  Sakaryalı bıçak ustası, 70 yıldır mesleğini icra ediyor #7

  Sakaryalı bıçak ustası, 70 yıldır mesleğini icra ediyor #8

  Sakaryalı bıçak ustası, 70 yıldır mesleğini icra ediyor #9

  Sakaryalı bıçak ustası, 70 yıldır mesleğini icra ediyor #10

  Sakaryalı bıçak ustası, 70 yıldır mesleğini icra ediyor #11


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir