Euro
15.4241
0.70%
Dolar
13.6035
0.55%
Altın
792.5940
0.40%
Borsa
1,982.49
0.13%
Bitcoin
568.494
-0.80%
2ºC
İstanbul
Bulutlu 2 C
  Salda Gölü sahilinde çukurlar oluştu

  Salda Gölü sahilinde çukurlar oluştu

  Son günlerde ziyaretçi sayısı artan Salda'da istenmeyen manzaralar ortaya çıktı. Sahildeki yapı bozulmaya başladı.
  • DHA
  • 15.08.2020 - 08:57
  • Güncelleme : 15.08.2020 - 23:07

  Koronavirüs tedbirleri kapsamında ziyarete kapatılan Salda Gölü, 1 Haziran'da başlayan normalleşme adımlarıyla yeniden ziyarete açıldı.

  ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), Mars'taki Jezero Krateri ile benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olduğunu açıkladığı Salda Gölü, bembeyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla ilgi odağı olmaya devam ediyor.

  Türkiye'nin her bölgesinden ziyaretçi, akın akın Salda'ya geliyor. Salda Gölü'nü 1 Haziran'dan bu yana 250 bine yakın yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

  SALDA'DA İSTENMEYEN MANZARA

  Son dönemde yoğun olarak ziyaret edilen Salda'nın sahilindeki çamurun cilde iyi geldiğinin söylenmesi üzerine 'Beyaz adalar' bölümündeki sahilde derin çukurlar oluşmaya başladı. Oluşan çukurların etrafı çevrilerek kapatıldı.

  Gölde görevli jandarma ekipleri, şezlong ve buna benzer malzemelerin kullanılması, çadır kurulması, ateş yakılması, şampuan, sabun gibi kozmetik ürünlerinin kullanılması, kıyıda çukur oluşturulması, çamur banyosu yapılması, gölün içinden ve kıyıdan kum ve çamur alınması ve sigara içilmesinin yasak olduğu şeklinde uyarılarda bulunuyor.

  Salda Gölü sahilinde çukurlar oluştu #1

  "GÖLÜN İÇERİSİ KADİFE HALI GİBİ"

  İstanbul'dan geldiğini söyleyen Birol Bodur, "Salda Gölü'nü haberlerde gördük. Çok merak ettik. Bir haftalık iznimiz vardı. Görelim diye geldik. Çok güzel bir yer. Türkiye'nin Maldivleri burası diyebilirim." dedi.

  Birgül Bodur ise, "Burası muhteşem. Kumu yakmıyor. Çok temiz, gerçekten korunması gereken bir yer. Gölün içerisi kadife halı gibi." diye konuştu.

  "SALDA DAHA İYİ YERLERE GELMELİ"

  Salda Gölü'ne ilk defa geldiğini söyleyen Ahmet Mazlumoğlu ise, "Beklediğimden çok çok daha iyi buldum. Dünyada birçok ülkeyi gezdim. İtalya'da Como Gölü var. Como Gölü'nü o kadar çok reklam yapmışlar ki, bizim Salda'nın da daha iyi yerlere gelmesi için birçok yeniliğe ihtiyaç var." ifadelerini kullandı.

  Yalova'dan geldiğini söyleyen Sıla Baş, "Daha önce de görmek istiyorduk. Biraz fazla kalabalık ama ben çok beğendim. Herkese tavsiye ederim." dedi.

  Salda Gölü havadan görüntülendi ViDEO

  Salda Gölü sahilinde çukurlar oluştu #2

  Salda Gölü sahilinde çukurlar oluştu #3

  Salda Gölü sahilinde çukurlar oluştu #4

  Salda Gölü sahilinde çukurlar oluştu #5

  Salda Gölü sahilinde çukurlar oluştu #6

  Salda Gölü sahilinde çukurlar oluştu #7

  Salda Gölü sahilinde çukurlar oluştu #8

  Salda Gölü sahilinde çukurlar oluştu #9


  Görüş Bildir