Petrol
110.54
1.31%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
487.540
2.72%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Şifayı internette mi arıyorsunuz

  Bir ağrınız olduğunda internete girip sayfalar arasında mı kayboluyorsunuz. O zaman siberhondrik hastalığına kapılmış olabilirsiniz.
  • 27.08.2014 - 11:15
  Şifayı internette mi arıyorsunuz

  Şifayı internette mi arıyorsunuz #1

  İnternet artık hayatımızın bir parçası... Günümüzde yaygın kullanılan internette kişiler hastalıkları ve nedenlerini de araştırıyor.  Bazen baş ağrısı ile ilgili binlerce doküman bazen de parmağının ucundaki basit bir karıncalanma... Siz de hastalığı araştırırken internet sayfaları arasında gömülüyor en ufak bir sıkıntıda daha da içinden çıkılmaz bir ruh haline bürünüyorsanız dikkat! Siberhondrik hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Bu hastalıkta kişiler zamanla doktora bile güvenlerini yitirebiliyor kendini uzman gibi hissedebiliyor. Reem Nöropsikiyatri Merkezi'nden Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz çağımızın yeni hastalığı Siberhondrik'i anlattı.

  KENDİ KENDİNE TANI KOYUYOR

  Siperhondrik bozuklukta internet ortamında bilgi, belge ve tedavi yöntemleri araştıran kişi kendisine tanı koyar ve hatta tedavi eder. Acaba gözümden kaçan bir belge ya da makale var mı diye günlerce haftalarca tekrar tekrar araştırır. Ancak araştırdığı sağlık sorunları sık sık değişebilir. Şikayetleri nedeniyle defalarca hastanelere gittikleri halde yapılan işlemlerin yetersiz olduğunu, doktorların kendilerini anlamadıklarını düşünerek tatmin olmazlar ve çoğu kez hekimlere bilgiçlik taslarlar. Tetkik ve tahlil işlemlerinde hekimleri zorlayıcı bir tutum sergileseler de yapılan tüm tetkikler normal çıkar. Siberhondrik kişilerin birçoğu, görüntülü medyada sağlık programlarının da müdavimi olabilirler.

  BULGULARA GÖRE İLAÇ ALIYOR

  Asıl ilginç olanı da çeşitli hastalıklarla uğraşırken diğer yandan da kafalarına takılan başka hastalıklara yakalanmamak için çeşitli vitamin ve mineral takviyeleri, antioksidanlar, vücutlarını güçlendirdiğine inandıkları çeşitli ilaçlar kullanabilirler.

  İNSAN İÇİNE KARIŞIN

  - Fiziksel tetkiklerinizi yaptırdınız, check up'a girdiniz ve sonuçlar temiz. Bunun anlamı; İçiniz rahat olsun, bedeniniz çok sağlıklı demektir.
  - İnternete bakma ihtiyacı oluştuğunda, erteleme yöntemini deneyin. Zaman geçtikçe bakma ihtiyacınızın azaldığını ve zor olsa bile beklenilebileceğini, denedikçe ise daha kolay olacağını göreceksiniz.
  - Dikkatinizi bedeninize değil, dış dünyaya verin. Arkadaşlarınızla görüşün, spor yapın, hobi edinin.
  - Diğer insanlardan farkımız yok. Daha hasta ya da daha kötü değiliz. Bunu unutmayın.
  - Psikolojik destek almaktan çekinmeyin. Bunu kendiniz için isteyin. Tahmin ettiğinizden çok daha kısa sürede yaşam kaliteniz artacaktır emin olun ve uzmanlara güvenin.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir