Euro
15.3763
-0.97%
Dolar
13.5614
-0.8%
Altın
775.45
-0.42%
Borsa
1.81
0%
Bitcoin
762.499
5.81%
5ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 5 C

  Siirt'teki ışık hadisesi, bulutlar nedeniyle görünmedi

  Her sene gece ve gündüzün eşitlendiği ve ortaya ışık hadisesinin çıktığı Siirt'te bu yıl havanın kapalı olması nedeniyle bölgeye giden vatandaşlar, olaya tanıklık edemedi.
  • İHA
  • 21.03.2021 - 09:00
  • Güncelleme : 21.03.2021 - 09:22
  Siirt'teki ışık hadisesi, bulutlar nedeniyle görünmedi

  257 yıl önce Siirt'te İbrahim Hakkı Hazretleri, hocası İsmail Fakirullah'ın sandukasının baş ucunu aydınlatması için bir sistem yaptırdı.

  İbrahim Hakkı, ışık hadisesine tanıklık etmek için Siirt'in Tillo ilçesine geldi.

  Her yıl gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ışık hadisesi izlemeye gelen vatandaşlar, bu yıl da etkinliğe katıldı.

  BULUTLU HAVADA GERÇEKLEŞMEDİ

  Vatandaşlar, sabah namazıyla birlikte ilçe meydanında toplandı. Vatandaşlar için meydana led ekran kuruldu. Saat 06.33'de yansıması beklenen güneş havanın bulutlu olması nedeniyle gerçekleşmedi.

  Ekrana geçen yıl 23 Eylül'de çekilen görüntüler yansıtıldı.

  Her yıl bu manevi atmosferi yaşamak için buraya geldiğini belirten Esra Deniz adlı vatandaş, bu yıl havanın bulutlu olması nedeniyle ışık hadisesinin gerçekleşmemesine üzüldüğünü dile getirdi.

  Siirt teki ışık hadisesi, bulutlar nedeniyle görünmedi #1

  HAVA KOŞULLARI ELVERİŞSİZ

  Deniz, “Bugün 21 Mart ışık hadisesini izlemek için Tillo’ya geldik. Hava koşullarının olumsuz olmasından dolayı maalesef güneş doğmadı ve göremedik. Yılda iki kez olduğu için bu hadiseyi 23 Eylül’de görmeyi bekliyoruz.” dedi.

  Işık hadisesini izlemek için ilçeye geldiğini dile getiren Şakir Özmazı adlı vatandaş, her yıl bu anlamlı olaya tanıklık etmek için ailesiyle beraber geldiklerini söyledi.

  ESKİ GÖRÜNTÜLER VERİLDİ

  Özmazı, “İsmail Fakirullah hazretlerine, İbrahim Hakkı hazretleri bir vefa borcu olarak 256 yıl önce düzenek olarak güneş hadisesini icra etmişti. Her sene ekinoks tarihlerinde 21 Mart ve 23 Eylül’de gerçekleşen hadise bugün erken saatlerinde geldik izlemeye çalıştık fakat bulut engeline takıldığı için izleme şansımız olmadı. Eski görüntüleri dev ekranda izledik ama inşallah eylül ayında yapılacak etkinlikte görme imkânına sahip olacağız inşallah” diye konuştu.

  Siirt teki ışık hadisesi, bulutlar nedeniyle görünmedi #2

  İZLEMEK İÇİN YURT DIŞINDAN GELDİ

  Ukrayna’dan geldiğini belirten Tetiana Bura adlı vatandaş, Müslümanlar için manevi olan o atmosferi yerinde izlemek için geldiğini söyledi.

  Bura, “Bugün buraya Müslümanlar için önemli olan bir gün için geldik. Işık olayı oluyor burada bunu görseydik mutlu olurduk. Ayrıca çok mutluyuz buraya geldiğimiz için.” şeklinde konuştu.

  GÜNEŞ HADİSESİ NEDİR?

  Din ilimlerin yanı sıra astronomi dehası ve Marifetname adlı eserin sahibi olan İbrahim Hakkı Hazretleri, 18. yüzyılda yaşamış önemli bir bilim adamıdır.

  18. yüzyılın ortalarında zirvesinde olduğu astronomi bilgisini kullanarak kurduğu sistemle 21 Mart ve 23 Eylül, güneşin ekvatora dik düştüğü ve böylece gün ve gecenin eşitlendiği ekinoks günlerinde güneş, kendisi tarafından kurulan sistemle türbe içindeki Hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin kabri başına düşmüştür.

  'Işık Hadisesi' veya 'Güneş Hadisesi' olarak bilinen bu sistem, türbenin restore edildiği 1960'lı yılların başına kadar da çalışmıştır. Restorasyon sırasında türbenin orijinal yapısında değişiklikler olmuş ve sistem çalışmamıştır. Daha sonra 5-6 yıl önce yapılan çalışmalar sonucu sistem yeniden çalıştırılmaya başlandı. Işık hadisesinin gerçekleştiği türbe, bir büyük ve iki küçük kubbenin örttüğü iki oda bir hol ile 8 köşeli ve 10 metre yüksekliğinde bir kuleden ibarettir. Her yıl gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül'de 'Işık Hadisesi' bu türbede gerçekleşmektedir.

  İbrahim Hakkı Hazretleri, Tillo'nun 3-4 kilometre doğusunda bir tepe üzerinde harçsız taşlarla bir duvar yaptırır. Halk arasında Kal'at-ül Üstad diye bilinen bu duvarın etkisiyle, yeni doğan güneşin ilk ışınları türbenin tümünü gölgede bırakırken, duvarda bulunan 40 ile 50 santimetre ebadındaki pencereden geçen güneş ışınları, türbe kulesinin penceresine ve oradan da kırılmak suretiyle türbe penceresinden İsmail Fakirullah Hazretlerinin sandukasının başucunu aydınlatmaktadır. İbrahim Hakkı Hazretleri bu sistem ile ilgili olarak, "Yeni Yılın ilk güneşi, eğer hocamın başucuna düşmezse, ben o güneşi neyleyim" diyerek Hocası İsmail Fakirullah Hazretlerine karşı olan saygısını göstermektedir.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir