Euro
14.7559
1.98%
Dolar
12.9698
1.2%
Altın
750.77
2.15%
Borsa
1.812
0.18%
Bitcoin
731.603
0.23%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Sinopluları ayağa kaldıran hava saldırısı alarmı

  Sinop'ta hafta sonu telefonlara düşen bilgilendirme mesajları sonrası deneme amaçlı çalınan hava saldırısı alarmı, durumdan haberi olmayanları şaşırttı.
  • İHA
  • 19.09.2021 - 03:06
  • Güncelleme : 19.09.2021 - 03:45
  Sinopluları ayağa kaldıran hava saldırısı alarmı

  Sinop'ta Cumartesi sabahı şehir alarm durumuna geçti. İkaz ve Alarm (Siren) Sistemi kurulumunda test çalışmaları başladı. Hazırlıklar günler öncesinden duyuruldu. Sinop İl Afet Acil Durumu Müdürlüğü ekipleri bugün düğmeye bastı. Düşman hava saldırıları ve KBRN tehlikeleri ile afet ve acil durumlara ilişkin tehlike haberlerini, alarm işaretleri ve anons yayınları olarak halka duyurmak için kurdurulan sistem toplu olarak çaldırıldı.

  TELEFON MESAJLARIYLA BİLGİLENDİRME YAPILDI

  Telefonlara mesajlar düştü ‘panik yapmayın' denildi. AFAD'dan gelen mesajlarda "Değerli Sinop halkı, ilinizde kurulan siren sisteminin deneme yayınları 18-21 Eylül tarihleri arasında, sesli anonslar ve muhtelif sirenler çaldırılarak yapılacaktır. Lütfen telaşa kapılmayın, panik yapmayın" ifadelerine yer verildi.

  Sinopluları ayağa kaldıran hava saldırısı alarmı-Video

  "SIĞINAKLARA GİRİN" UYARISI YAPILDI

  Saat 11.30'da tüm şehir alarmın sesini dinledi. Siren sesinden önce yayının deneme olduğunu belirten anonsta gerçekleştirildi. Alarm sesi "Sığınaklara girin" uyarısıyla şöyle devam etti:

  Sinopluları ayağa kaldıran hava saldırısı alarmı #1

  “Dikkat dikkat, ilimizi ve ilçeleri için hava taarruzu tehlikesini bildiren kırmızı alarm verilmiştir. Acil ihtiyaçlarınızı karşılayacak malzemelerle derhal sığınaklara veya hazırladığınız sığınma yerlerine girin. Yetkililerden tehlike geçti haberini alıncaya kadar bulunduğunuz yerleri terk etmeyin. Dikkat dikkat, ilimizi ve ilçeleri için hava taarruzu tehlikesini bildiren kırmızı alarm verilmiştir.”

  Sinopluları ayağa kaldıran hava saldırısı alarmı #2

  Sinopluları ayağa kaldıran hava saldırısı alarmı #3

  Sinopluları ayağa kaldıran hava saldırısı alarmı #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir