Petrol
110.92
-1.36%
Euro
17.4052
0.10%
Dolar
16.6909
0.32%
Altın
975.48
0.26%
Borsa
2414
0.52%
Bitcoin
317.713
-5.88%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Sivas'ın gölleri, doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor

  Zara ve Hafik ilçelerinde, doğal güzellikleriyle göz kamaştıran irili ufaklı çok sayıda göl, keşfedilmeyi bekliyor.
  • AA
  • 21.06.2020 - 11:30
  Sivas'ın gölleri, doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor

  Sivas'ta, çok sayıda göl kameralara yansıdı.

  Zara ve Hafik ilçesi arasındaki bölgede yer alan irili ufaklı çok sayıda göl, doğal güzellikleriyle adeta büyülüyor.

  Sivas-Erzincan kara yolu kenarında Zara ilçesi sınırlarında yer alan ve Uluslararası Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi (RAMSAR) kapsamında koruma altına alınan Tödürge Gölü, yol güzergahını kullanan vatandaşlara ve yöre halkına adeta görsel şölen sunuyor.

  Sivas'ın gölleri, doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor FOTO GALERİ

  DALGIÇLARIN GÖZDE MEKANLARI

  Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan göl, çevresinde bulunan dinlenme tesisleri ile de ziyaretçilerine hizmet veriyor. Kış aylarında yüzeyi buzla kaplanan Tödürge Gölü, buz altı dalışı yapmak isteyen dalgıçların da gözde mekanları arasında yer alıyor.

  Sivas'ın gölleri keşfedilmeyi bekliyor VİDEO

  Sivas ın gölleri, doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor #1

  KUŞLARIN DOĞAL ÜREME ALANI

  "Kesin korunacak hassas alan" ilan edilen Hafik ilçesi yakınlarında, 67 hektarlık alanda yer alan, yazın 5, kışın ise 3 metre derinliğe sahip olan Hafik Gölü ise yerleşik ve göçmen kuşların doğal üreme alanı olarak biliniyor.

  Zara ilçesindeki Kızılçan, Ağ ve Kara ile Hafik ilçesindeki Çimen ve Yenice de doğal güzellikleriyle Sivas'ın ön plana çıkan gölleri arasında yer alıyor.

  Sivas ın gölleri, doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor #2

  "KIZILÇAN GÖLÜ GÖZ BEBEĞİMİZ"

  Zara ilçesi Canova köyü muhtarı Yahya Şahin, köylerinin yakınında bulunan Kızılçan, Ağ ve Kara göllerinin turizme kazandırılması noktasında destek beklediklerini söyledi.

  Kızılçan Gölü'nün adeta nazar boncuğunu andıran görünümüyle dikkati çektiğine vurgu yapan Şahin, "Kızılçan Gölü göz bebeğimizdir, her şeyimiz burasıdır. Buraya baktıkça bir daha bakıyorum." dedi.

  Şahin, köylerinin yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırladığını ifade ederek, "Ziyaretçilerin göle baktıkça bakası geliyor. Gölü görenler köyümüze tekrar geliyor. Kızılçan Gölü'nden dolayı köyümüze daha çok misafir geleceğini umut ediyoruz." diye konuştu.

  Sivas ın gölleri, doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor #3

  VOLKANİK KRATER VAR

  Köylerinin adeta göller bölgesi olduğunu vurgulayan ve bölgenin turizme kazandırılmasını isteyen Şahin, şunları kaydetti:

  "Burada volkanik bir krater var. Göllerimiz birbirine çok benziyor. Bölgemizde bir de Kara Göl var, suyunun kara olmasından dolayı ismi Kara olarak geçiyor. Onun alt tarafında da Ağ Göl var. Onun suyu da daha beyaz ve daha parlak. Bunlar doğal oluşumlu göllerimiz. Bakmaya görmeye her zaman ihtiyacımız olan göllerdir."

  Sivas ın gölleri, doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor #4

  GÖLLERİN TURİZME KAZANDIRILMASI BEKLENİYOR

  Göllerin köylerine ve Sivas turizmine katkı sağlayacağını inandığını dile getiren Şahin, "Gerekli özen gösterilirse burası turizme açılır. Yollarımız biraz bozuk, yetkililer buraya el atarsa burası canlanır." açıklamasında bulundu.

  Şahin, göllerin sularında kuruma ve çekilme olmadığına işaret ederek, "Bu göllerimizin sularının seviyesi hep aynı, hiç özeliklerini kaybetmiyor. Bu göller harika göllerdir, suyu hiçbir zaman bitmez ve derinliği de hiç ölçülememiştir." dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir