Tam kapanma sürecinde site yöneticilerinin görevleri nelerdir?

Tam kapanma sürecinde site yöneticilerinin görevleri nelerdir?

Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında alınan kararlar doğrultusunda 29 Nisan 2021 Perşembe saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar “Tam Kapanma” ilan edildi. İlgili tedbirlerin sitelerde nasıl uygulanacağı ve site yönetimlerinin bu alanlarda ne gibi görevleri olacağı da merak edilen konuların başında geliyor. Apsiyon Akademi Koordinatörü Ozan ÖZEN, İçişleri Bakanlığı tarafından alınan tedbirler kapsamında site ve apartman yöneticilerine bazı yükümlülükler verildiğini belirterek, yöneticilerin site içerisinde izinsiz şekilde dışarı çıkan kişileri ikametlerine dönmeleri konusunda uyarabileceğini söyledi.

Tam Kapanma Tedbirleri kapsamında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasının sitelerde de temin edilmesi amacıyla site yönetimlerine sorumluluk verildi. Site yönetimleri, site içerisinde izinsiz şekilde dışarı çıkan kişilerin (özellikle çocuk ve gençlerin) ikametlerine dönmeleri konusunda uyarmak ile yükümlü olacak.

Site yöneticisi sadece uyarıda bulunabiliyor

Apsiyon Akademi Koordinatörü Ozan ÖZEN “Yayımlanan genelgeye göre; apartman ve site yöneticilerine, kural ihlali yapan site sakinlerini uyarma yükümlülüğü verildi. Site yönetimlerinin sorumluluğu site içerisinde izinsiz şekilde dışarı çıkan kişilerin (özellikle çocuk ve gençlerin) ikametlerine dönmeleri konusunda uyarılmaları ile sınırlı tutuldu. Yani yöneticiler, kısıtlama ihlalinde bulunan site sakinlerini sadece ikametlerine dönmeleri konusunda uyarmakla yükümlü olurken, site sakinlerini ikametlerine dönmelerini sağlayacak bir uygulamayı gerektirecek görev veya yaptırım yetkisi bulunmayacak. Biz bu bilgiyi yöneticilerimizle paylaşarak sitelerin kurallara uymasını ve hukuksal açıdan sitede uyumsuzluk yaşanmamasını sağlıyoruz” diye konuştu.

“Salgınla mücadeleye destek oluyoruz”

Site yönetimi sektörünün ve çalışanlarının tam kapanmadan muaf olduğunu belirten Ozan ÖZEN, yöneticilerin çalışanlarına hizmet izin belgesi alması gerektiğini söyledi. ÖZEN, bu dönemde yöneticilere büyük iş düştüğünü ve tam kapanma döneminde yönetmeliklere uyulmaması durumunda cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalınabileceğini açıkladı. Tam kapanma uygulamasının site bahçe ve sosyal alanlarında da geçerli olduğunu aktaran ÖZEN, "Apsiyon olarak site yöneticilerinin ve site sakinlerinin yaptırımlarla karşılaşmaması için gerekli tüm uyarı ve bilgilendirmeleri yöneticilerimiz ve kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz” dedi.

“İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz”

Apsiyon’un kapanma döneminde de site sakini ve yöneticilerin yanında olduğunu paylaşan Apsiyon CEO’su ve Kurucu Ortağı Kudret TÜRK; “Apsiyon’un insanların hayatına dokunan ve yaşayan bir uygulama olması için insanı odağımıza alan çalışmalar yapıyoruz. Pandeminin başladığı ilk günlerde insanların hayatını kolaylaştırmak için istegelsin alt yapısıyla hızla geliştirdiğimiz Apsiyon Market ve Komşum Var özelliklerimizle insanların en kritik dönemleri sorunsuzca atlatmalarına yardımcı olduk. Site sakinleri Apsiyon Market özelliğimizle evlerinden çıkmadan, bulaşma riskinden uzak bir şekilde temel ihtiyaçlarını karşılayabildiler. Komşum Var ile de site sakinlerinin aniden doğan ihtiyaçların komşularından isteyebilmesini sağladık. Bu özelliğimizle ayrıca komşuluk ilişkilerine yeni bir boyut kazandırdık. Bugün yine aynı özelliklerimizle kapanma döneminde insanların temel ihtiyaçlarını karşılayarak sorunsuz bir kapanma geçirmelerine destek oluyoruz. Bundan sonra yönetici ve site sakinlerinin ihtiyaçlarına çözüm olacak yeni özellik ve uygulamalarımızla kullanıcılarımızın yanında olup hayatlarına dokunmaya devam edeceğiz” dedi.

Apsiyon Hakkında


‘Apsiyon Yöneticinin Yanında’ sloganıyla 2012 yılından bu yana hizmet veren Apsiyon, toplu yaşam alanı yöneticilerinin işlerini daha hızlı ve kolay yapmasını sağlayan bulut tabanlı bir dijital platformdur. Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketlerinden olan Apsiyon, bir Merkez Ofis, iki Ar-Ge Merkezi, bir teknik ofis ve 6 bölge ofisinde, çoğunluğu Ar-Ge çalışanlarından oluşan 140 kişilik ekibi bulunmaktadır. Türkiye’de tüm illerde, 14.000’den fazla sitede, 1 milyon konutta yaşayan yaklaşık 2 milyon kişiye hizmet vermektedir.