Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
721.560
-0.47%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Tarih belli oldu! Dijital Türk Lirası için geri sayım başladı

  Uzun süredir üzerinde çalışılan Dijital Türk Lirası'nın akıbeti, 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programında belli oldu. Buna göre blokzincir tabanlı dijital Türk lirası, 2022'de uygulamaya geçecek.
  • Haber Merkezi
  • 27.10.2021 - 15:31
  Tarih belli oldu! Dijital Türk Lirası için geri sayım başladı

  Birçok ülke, tüm dünyayı saran dijital ödeme sistemlerine ve Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ne (CBDC) dönük çalışmalarını sürdürüyor.

  Türkiye de bu alanda daha önce çeşitli testlere başladığını duyurmuş ve bu kapsamda dijital Türk Lirası gündeme gelmişti.

  Dün Resmi Gazete'de açıklanan 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programında, gelecek seneye ilişkin bu çalışmaların detayları ile ilgili bilgi verildi.

  Programda, ''Uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmesi amacıyla ülke işbirlikleri tesis edilecek ve çalışmalar sürdürülecektir.'' ifadesi yer aldı.

  Söz konusu programa göre, mevcut ve ileri teknolojilerin dijital Türk Lirası gereksinimlerine uygunluklarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmalarına devam edilecek.

  DİJİTAL TÜRK LİRASI 2022'DE UYGULAMAYA GEÇİYOR

  Çalışmaların sonucunda da blokzincir tabanlı dijital Türk Lirası’nın gelecek yıl uygulamaya konulması hedefleniyor. Bu hedefin gerçekleştirilebilmesi için ülke iş birlikleri tesis edilecek ve çalışmalar sürdürülecek.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi birinci faz pilot bulguları doğrultusunda, daha yaygın ve geniş katılımlı ileri aşama pilot testler yapılacak. Mevcut ve ileri teknolojilerin dijital Türk lirası gereksinimlerine uygunluklarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları devam edecek.

  Programlanabilir para ve çevrim dışı ödemeler katman servislerine yönelik teknolojik altyapı oluşturularak araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacak. Dijital Türk Lirası sisteminin ilgili diğer sistemlerle entegrasyon çalışmalarına başlanacak.

  Tarih belli oldu! Dijital Türk Lirası için geri sayım başladı #1

  ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM İLE İKİLİ MUTABAKAT ZABITLARI İMZALANDI

  Merkez Bankası buna yönelik geçen ay, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamıştı ve ''Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu'' oluşturulmuştu.

  Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanıyor.

  Tarih belli oldu! Dijital Türk Lirası için geri sayım başladı #2

  DİJİTAL TÜRK LİRASI AĞI OLUŞTURULCAK

  Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip ''Dijital Türk Lirası Ağı'' tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecek.

  Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda dijital Türk lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanıyor.

  Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasının ardından kamuoyu ile paylaşılacak. Bununla birlikte, blokzincir uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik ulaştırma ve gümrük hizmetlerinde gerekli hukuki ve fiziki altyapı çalışmaları tamamlanacak.

  Blokzincir teknolojisinin gümrük ve lojistik süreçlerinde uygulama örnekleri incelenerek, mevcut sistemlerle uygulanabilirliği ve entegrasyonu için değerlendirme ve analiz çalışma ve projeler yürütülecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir