Euro
15.2293
1.1%
Dolar
13.4206
0.85%
Altın
764.85
0.46%
Borsa
1.88
1.23%
Bitcoin
772.004
1.91%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C

  Tekirdağ'da göç yolundaki leylek, esnafa sığınıp göçü unuttu

  Şehir hayatına alışan leylek, göç yolundan ayırdığı yaşamına esnafla devam ediyor. Şehir merkezinden ayrılmayan leylek, insanların elinden besleniyor.
  • İHA
  • 20.10.2021 - 10:03
  • Güncelleme : 20.10.2021 - 11:57
  Tekirdağ'da göç yolundaki leylek, esnafa sığınıp göçü unuttu

  Leylekler, Avrupa ve Afrika kıtaları arasında sürekli göç halinde bulunuyor.

  Geçtiğimiz aylarda leylekler Marmara'dan geçerken, sürüden ayrılan bir leylek, yaklaşık bir buçuk ay önce Tekirdağ'a indi.

  Süleymanpaşa ilçesinde bulunan Eskicami-Ortacami Mahallesi'ne gelen leylek, Bedesten Sokak'a kondu.

  ESNAFLA ÇOK İYİ ANLAŞIYOR

  Bir süre ortalıkta dolaşan leylek, mahallede bulunan Bedesten esnafını mesken tuttu. Bedestende bulunan esnafın da sıcak davranması ile leylek, mahallenin sakini haline gelerek bir daha oradan ayrılmak istemedi.

  Tekirdağ'da göç yolundaki leylek, esnafa sığınıp göçü unuttu ViDEO

  Tekirdağ da göç yolundaki leylek, esnafa sığınıp göçü unuttu #1

  TAM BİR TEKİRDAĞLI OLDU

  ‘Yaşar’ ismi de verilen leylek şehir hayatına alışarak, tam bir Tekirdağlı oldu. Yaşar Leylek, Bedesten esnafı ile birlikte uyanıyor, esnaf kapıları açana kadar dükkanların önünde bekliyor.

  Tekirdağ da göç yolundaki leylek, esnafa sığınıp göçü unuttu #2

  İNSANLARIN ELİNDEN YEMEK YİYOR

  Bedesten esnafı da Yaşar Leyleğe sahip çıkarak, ona adeta bir evlat gibi bakıyor. Şehir hayatına alışan Yaşar Leylek ise zarar gelmeyeceğini öğrendiği ve sürekli insanların elinden yemek yediği için artık insanlara rahat rahat yanaşabiliyor. Sürüsünden kopup, şehir yaşamına alışan leylek şimdilik Süleymanpaşa ilçesinde yaşamaktan gayet memnun.

  Tekirdağ da göç yolundaki leylek, esnafa sığınıp göçü unuttu #3

  "O DA ARTIK BİR EVLADIMIZ OLDU"

  65 yaşındaki İlter Çöpoğlu, leyleğin bir buçuk aydır burada olduğunu ifade ederek, "Burada barınıyor. Biz de elimizden geldiği kadar ona yardım ediyoruz. Bir buçuk aydan beri komşular, arkadaşlar burada bakıyoruz. Mekanın bir sembolü haline geldi. Belki müşteri de çekeriz diye bakıyoruz. Müşteriler de gelince leyleği çocuk çoluk seviyor. Ona bakmaya gayret edeceğiz. Elimizden geleni yapacağız onun için. O da buralara alıştı gitmek istemiyor. Her gün burada. 45 gündür burada. Gitmeye niyeti yok. Göç zamanını kaçırdı herhalde. Burada kalacak. O da artık bir evladımız oldu. Tekirdağlı oldu artık. Bedesten leyleği oldu. Yaşar diyen var ama ismini bedesten koyacağız. Akşam bedestenin üstünde kalıyor. Orada bir yuva yapmış. Taşıdığını ben gördüm. Çalı çırpı topladı kendine yuva yaptı. Sabah 09.00-09.30 gibi iniyor buraya. Kahvaltısını hazırlıyoruz. Ekstra balık ürünleri, tavuk ürünleri suyunu koyuyoruz. Her şey hazır yani." diye konuştu.

  Tekirdağ da göç yolundaki leylek, esnafa sığınıp göçü unuttu #4

  Tekirdağ da göç yolundaki leylek, esnafa sığınıp göçü unuttu #5

  Tekirdağ da göç yolundaki leylek, esnafa sığınıp göçü unuttu #6

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir