Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.447
-0.67%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Tenis topu ile horlama durdurulabilir

  Doç. Dr. Özgür Yörük'ün açıklamasına göre, sırta yerleştirilen tenis topu ile horlama sorunu ortadan kaldırılabilir.
  • Ajanslar
  • 09.07.2015 - 16:50
  Tenis topu ile horlama durdurulabilir

  tenis

  Günümüzde horlama tedavisiyle ilgili teknolojik gelişmeler sık yaşanıyor ancak Atatürk Üniversitesi'nden Doç. Dr. Özgür Yörük, tenis topunun horlamaya kısmi çözüm getirebileceğini söylüyor.

  SIRTA TENİS TOPU YERLEŞTİRİN

  Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Yörük'ün tespitine göre, Gece yatarken kıyafetin sırt kısmına yerleştirilen tenis topu ile horlamayı önleyebiliriz.

  HORLAMANIN EN SIK GÖRÜLEN NEDENLERİ

  Yörük, erişkinlerde horlamanın en sık nedeninin yumuşak damak ve küçük dilin normalden fazla büyümesi ve sarkması olduğunu belirtiyor. Ses tellerine kadar üst hava yolunu daraltan bütün problemlerin ise horlamaya sebep olabildiğini aktaran Yörük, horlamanın birçok insanda görüldüğünü ve en çok da kişinin yakınındakileri rahatsız ettiğini belirtti.

  "HORLAYAN İNSANLAR DİNLENEMEDİĞİ İÇİN UYKUYA EĞİLİMLİDİR"

  Horlayan kişinin çevresi dışında yatarken dinlenemediği ve oksijenlenmediği için kendisinin de rahatsız olacağını ifade eden Yörük, "Horlayan bir insan rahat oksijenlenmez. İnsan yattığı zaman yumuşak damak sarkar ve titreşmesiyle horultu meydana gelir. Nefesi ve oksijenlenmesi kesilerek uyur. Rahat uyuyamadığı için bedenen yorgun olur. Bu nedenle horlayan ve nefesi kesilen insanlar normal insanlardan daha fazla uykuya eğilimlidir" dedi.

  GÜN İÇİNDE DE STRESLİ OLUYORLAR

  Yörük, horlama problemi olan insanlar da vücudun dinlenmediğinden dolayı gün içinde stresli olduğunu bunun gün boyu çalıştığı iş yerini ve ortamını da etkilediğini kaydetti. Hastalarına rahat uyumaları ve horlamadan kurtulmaları için tenis topu yöntemini uygulandığını vurgulayan Yörük, tenis topunun horlamaya etkisini şöyle açıkladı:

  "TENİS TOPU SIRT ÜSTÜ YATMAYI ENGELLİYOR, HORLAMA AZALIYOR"

  "Horlayan hastamıza, iki kürek kemiğinin arasına omurgasının tam arasına yatarken giydiği elbisesinin sırtına bir fermuarlı cep yaptırmasını, yatarken sırtındaki cebine tenis topunu koyup kapatmasını istiyoruz. Bunun nasıl bir faydası var. Normalde insanlar yan veya yüz üstü yatar. Genelde horlama sırt üstü yattığı zaman meydana geliyor. Bunu önlemek için de böyle bir yöntem deniyoruz. İlk önce hasta yan yattı. Sonra sırt üstü yatmak için dönerken bu yerleştirdiği tenis topu sırt üstü yatmasına izin vermiyor. Böylece ya aynı şekilde kalır ya da diğer tarafına döner. Bu önlem, en azından sırt üstü yatarken dilin ve yumuşak damağın solunum yollarını kapatmasını biraz önlemiş olur. Bu da çok faydalı ve kullanışlı bir yöntemdir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir