Euro
10.7752
-0.47%
Dolar
9.2528
-0.45%
Altın
531.77
0.6%
Borsa
1.435
0.36%
Bitcoin
595.549
2.21%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  Tıkanan lavaboyu açmanın en pratik 4 yolu

  Saç, sabun köpüğü, diş macunu, yemek atığı ve diğer bakım kimyasalları nedeniyle inatçı bir şekilde tıkanan lavaboları açmak kabusunuz olmasın. İşte tıkanmış lavaboların düşmanı 4 yöntem.
  • Haber Merkezi
  • 05.10.2021 - 16:46
  • Güncelleme : 05.10.2021 - 16:47
  Tıkanan lavaboyu açmanın en pratik 4 yolu

  Bir mutfak lavabo giderini açmak çoğu insanın düşündüğünden çok daha kolaydır ve tesisatçı maliyetinden kaçınmak için biraz zaman ve çaba gereklidir.

  Mutfak giderleri, yağ ve yiyecek parçacıkları ile tıkanma eğilimindedir. Banyo giderleri ise köpük ve saç telleriyle tıkanabilir.

  Bu gibi durumlarda sıkça "tıkanan lavabo nasıl açılır, lavabo açma yolları" gibi konular araştırılıyor.

  Sinir bozucu tıkanıklıkları gidermek için hangi teknikleri, önleyici tedbirleri ve araçları kullanabileceğinizi bilerek bu sorunlara veda edebilirsiniz.

  İşte tıkanmış lavaboları açmak içine etkili ve pratik X çözüm..

  KARBONAT SİRKE KARIŞIMI

  Umulmadık bir anda tıkanmış lavabo problemi yaşıyorsanız ilk olarak elinizin altındaki kimi malzemeler ile tıkanmış lavabonuzu açmayı deneyebilirsiniz.

  Burada ilk işinize yarayacak malzeme karbonat ve sirke olacaktır. Bu durumda bu karışımı şu şekilde uygulamanız gerekmektedir:

  Tıkalı lavaboya karbonatı döktükten sonra üzerine yarım çay bardağı kadar sirke dökerek 20 dakika kadar bekleyin daha sonra bu karışımın üzerine en az bir litre kaynar suyu dökerek lavabonun açılmasını sağlayın.

  Bu yolu birkaç kez üst üste deneyebilirsiniz.

  Tıkanan lavaboyu açmanın en pratik 4 yolu #1

  KURTARICIMIZ: LAVABO POMPASI

  tıkanan lavabolara karşı mutlaka sahip olmamız gereken diğer bir yardımcımız da küçük lavabo açma pompaları olacaktır.

  Pompaların kullanımı kolay ve pratiktir. Tıkanmış lavaboların açımında küçük lavabo açma pompasını 8 - 9 kez sertçe pompalamak sureti ile kullanmamız gerekmektedir.

  Pompalama sırasında dikkat etmemiz gereken pompa ve lavabonun araya hava sıkışmayacak şekilde birbirine temaslı halde olmasıdır. Pompanın tam performansını gösterebilmesi için pompa ve lavabo arasında su ya da hava olmamalıdır.

  YUMUŞATICI GÜÇ: BULAŞIK DETERJANI

  Gider borularında meydana gelen tıkanıklıklar için en basit yöntem bulaşık deterjanı ve kaynar su karışımı olabilir. Deterjan tıkalı yerlerin çözünmesini sağlayarak tıkanıklığı giderebilir.

  Tıkanan lavaboyu açmanın en pratik 4 yolu #2

  KİMYASALLAR

  Mutfak, banyo ve tuvaletlerde hijyen sağlamak için kullandığımız temizlik malzemeleri, her ne kadar yoğun kimyasallar içerse de sorunu kısa sürede çözen etkileyici ürünler olarak karşımıza çıkıyor.

  Tıkanmış lavabolar için özel olarak üretilen ve "lavabo açıcı" adıyla satılan temizlik malzemelerini pompa ve sıcak su yardımı ile etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

  Toz ya da sıvı halde satılan bu ürünleri, lavaboya dökebilir ve yarım saatlik bir beklemeden sonra boruların açıldığını görebilirsiniz.

  Tıkanan lavaboyu açmanın en pratik 4 yolu #3

  LAVABOLARIN TIKANMAMASI İÇİN ÖNERİLER

  r. Lavabolarımızın tıkanmasını istemiyorsak elimizden geldiğince katı şekilde suya karışarak lavaboya akabilecek cisimleri lavaboda yıkamamaya dikkat etmeliyiz.

  Bulaşıkların lavaboda yıkandığı vaziyetlerde bulaşığı yıkamaya başlamadan önce yemek artıklarını temizlemeye ayrı olarak lavaboya kaçmayacak şekilde ayırıp çöpe atmaya önem vermeliyiz.

  Yeniden lavaboda yıkanan bulaşıklardan sonra bulaşıktaki yağın lavaboda kalacağını unutmamalı ve yağlı bulaşıkları yıkadıktan sonar lavaboya kesinlikle bir litre kadar kaynar su dökmeliyiz.

  Lavabolarımıza tıkanmalarını beklemeden düzenli aralıklarla su ve pompa yardımı ile basınç uygulayarak, olası birikmiş atıkların hareket etmesini ve sertleşmeden temizlenmesini sağlamalıyız.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir