Euro
15.2434
-0.38%
Dolar
13.4795
-0.20%
Altın
801.0180
0.07%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
506.139
1.02%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Tunceli'de geleneksel 'Gağan' etkinliği düzenlendi

  Yeni yıl öncesinde düzenlenen 'Gağan' etkinliği, bu yıl da tiyatrocular eşliğinde gerçekleştirildi. Etkinliğin ardından kent meydanında 'Hak lokması' dağıtıldı.
  • DHA
  • 23.12.2020 - 17:45
  • Güncelleme : 23.12.2020 - 17:51
  Tunceli'de geleneksel 'Gağan' etkinliği düzenlendi

  Tunceli'de bir grup tiyatrocu, yörede yeni yılın gelişi dolayısıyla geleneksel olarak aralık ayının son haftasında düzenlenen ve kaybolmaya yüz tutmuş 'Gağan' etkinliğini koronavirüs tedbirlerine uygun olarak gerçekleştirdi.

  Davul ve zurna eşliğinde pikaplarda sokak sokak gezen grup, giydikleri kıyafet ve yaptıkları makyaj ile renkli görüntüler oluşturdu.

  Grup, daha sonra Seyit Rıza Meydanı'nda 'Hak lokması' denilen lokmadan dağıttı.

  Tunceli de geleneksel Gağan etkinliği düzenlendi #1

  3 GÜN SÜREN ETKİNLİK

  Etkinlik hakkında bilgi veren tiyatro oyuncusu Yılmazcan Şare, "Aralık ayının 21'inde başlayan ve 3 gün süren bir gelenektir. Yeni yılı karşılama ve eski yılı uğurlama inancıdır. Eski yılın paşası kalkıp gider, yeni yılın paşası da gelip onun tahtına oturur.

  'Gağan'da yaşlı karakterinin temsil ettiği hem eski yıldır hem de yeni yıldır. Fatik dediğimiz karakter dünyanın zenginliklerini temsil eder. Bunlar altın, yeme ve içmedir. Dünyada nefsi çağrıştıran tüm durumların temsiliyetidir. Bu oyun köylerde oynandığında insanlar 'fatik' denen kadını kaçırmaya çalışır.

  Tunceli de geleneksel Gağan etkinliği düzenlendi #2

  YENİ YIL TEMENNİLERİ DİLENİR

  Dünyanın nimetlerinden faydalanmaya çalışırlar ama yüzü kara olan kişi adaleti temsil eder. O kadın karakterini kaçırmak isteyene müdahale eder. Dünya nimetleri geçicidir, hak etmediğin bir şeye sakın elini uzatma ve eline beline sahip ol, diye insanlara kızar. Farklı mahallerde dolaşarak insanlara yeni yılla ilgili temellilerde bulunduk. Sadece insanlarımıza değil tüm dünya halklarına." dedi.

  Tunceli de geleneksel Gağan etkinliği düzenlendi #3

  Tunceli de geleneksel Gağan etkinliği düzenlendi #4


  Görüş Bildir