Petrol
112.28
0.10%
Euro
17.3473
-0.23%
Dolar
16.6218
-0.10%
Altın
972.88
-0.01%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
341.152
-0.55%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Türk balı, Guinness Rekorlar Kitabı'nda

  Türkiye’de arı kolonilerinden uzakta ve deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yükseklikteki mağaradan çıkarılan kantaron balı, 96 bin TL ile ‘dünyanın en pahalı balı’ olarak Rekorlar Kitabı'na girdi.
  • DHA
  • 28.03.2021 - 13:21
  • Güncelleme : 28.03.2021 - 14:51
  Türk balı, Guinness Rekorlar Kitabı'nda

  Lezzetiyle dünyaya nam salan Türk balı, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

  Guinness Dünya Rekorları resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 16 Mart’ta Centauri balının, dünyanın en pahalı balı olarak rekorlar listesine girdiği ifade edildi.

  Rekorun kırıldığını doğrulamak için yapılan online görüşmesinde resmi bir hakemin, balın başarısının doğruladığı belirtildi.

  KİLOSU TAM 96 BİN TL

  Balın, herhangi bir insan yerleşiminden ve diğer arı kolonilerinden uzakta, deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yükseklikte bir mağaradan çıkarıldığı belirtildi.

  Türk balının kilosunun, 10 bin euro (96 bin TL) olduğu ifade edildi.

  Türk balı, Guinness Rekorlar Kitabı nda #1

  FAYDASI DA FİYATI KADAR ETKİLİ

  Balın, geleneksel baldan çok farklı olduğu, koyu renkte ve acı bir tada sahip olduğu bilgisine yer verildi.

  Ayrıca, balın magnezyum, potasyum, fenol, flavanoid ve antioksidanlar bakımından yüksek tıbbi özelliklere sahip olduğu aktarıldı. En iyi kaliteyi yakalamak için arıların bakımı konusunda geleneksel yöntemlerden çok farklı olan belirli kurallara uyulduğu ve bunun da balın üretimini daha da zorlaştırdığı belirtildi.

  Türk balı, Guinness Rekorlar Kitabı nda #2

  EN KALİTELİ MALZEME HASAT EDİLİYOR

  Yılda 2-3 kez bal hasadı yapan diğer ticari arıcıların çoğunun aksine Centauri balının yılda sadece bir kez toplandığı ifade edildi.

  Karışımın değerini ve kalitesini doğrulamak için Türkiye Bilim Kurulu Gıda Enstitüsü’ne gönderilen numunelerle sadece en kaliteli malzemenin hasat edildiği belirtildi.

  Türk balı, Guinness Rekorlar Kitabı nda #3

  "BEN ONA DÜNYA HAZİNESİ DİYORUM"

  Ayrıca, Guinness Dünya Rekorları resmi internet sitesi, Centauri Bal Kurucusu Ahmet Eren Çakır’ın sözlerine de yer verdi.

  Site, Çakır'ın “Gerçek bal marketlerde ve dükkanlarda satılamaz çünkü arılar asla doğal olarak insan tüketimi için tonlarca bal yapamaz. Bazıları bunun pahalı bir bal olduğunu söylüyor, ben ona dünya hazinesi diyorum.” ifadelerine de yer verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir