Petrol
97.89
1.28%
Euro
18.3878
0.49%
Dolar
17.9516
0.01%
Altın
1.037
0.60%
Borsa
2778
0.00%
Bitcoin
420.305
-2.67%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Türkiye iyimserlikte birinci sırada yer aldı

  Ernst & Young'ın Avrupa Orta Ölçekli Şirketler Barometresi'ne göre Türkiye, en iyimser ve umutlu ülke olarak birinci sırada yer aldı.
  • AA
  • 12.02.2015 - 20:48
  Türkiye iyimserlikte birinci sırada yer aldı

  Türkiye iyimserlikte birinci sırada yer aldı #1

  Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi Ernst & Young (EY)'ın  Avrupa Orta Ölçekli Şirketler Barometresi açıklandı. Orta ölçekli şirketlerin nabzını tutan araştırmaya yıllık geliri 10 milyon avro ile 500 milyon avro arasında bulunan 21 ülkeden 6 bin şirket katıldı.

  İŞ YAPMA KOŞULLARINDA TÜRKİYE BİRİNCİ

  Türkiye’den 300 şirket soruları yanıtladı. Araştırma, iş yapma koşulları en iyi olan ülkenin Türkiye, en kötü koşullara sahip ülkenin ise Yunanistan olduğunu ortaya koydu.

  KATILIMCILARIN YARISI GELİR DÜZEYİNDE ARTIŞ BEKLİYOR

  Araştırmaya göre, Avrupa’da şirketlerin ekonomiye bakışında olumlu bir atmosfer bulunuyor. Orta ölçekli şirketler arasında mevcut durumu ve geleceğe bakışı olumlu olan şirketlerin oranı yüzde 87’ye ulaştı. Katılımcıların yarısı 2015 yılında gelir düzeyinde artış bekliyor. Gelecek 6 ay içinde işlerinin iyiye gideceğini öngörenlerin oranı yüzde 46, olumsuz beklentide olanlar ise yüzde 7’de kalıyor.

  TÜRKİYE EN İYİMSER ÜLKE

  Avrupa’nın ortalaması iyimser olsa da kıta içindeki ülkelerin kendi durumlarına bakışlarında uçurumlar olduğu görüldü. Araştırma kapsamında, şirketlerin mevcut durumla ilgili düşünceleri ve gelecek beklentilerine yönelik sorulara verilen yanıtları birlikte ele alan bir endeks hazırlandı. Her ülkeye eksi 100 ile artı 100 arasında puan verildi. Bu sıralamada 65 puan alan Türkiye, en iyimser ve umutlu ülke olarak birinci sırada yer aldı.

  YUNANİSTAN SONUNCU

  Türkiye’yi 63 puanla İrlanda ve Birleşik Krallık, 58 puanla Danimarka, 56 puanla Hollanda, 55 puanla Portekiz ve 51 puanla İspanya takip etti. Yunanistan ise eksi 21 puanla endeksin en alt sırasında yer aldı.Türkiye iyimserlikte birinci sırada yer aldı #2

  İSTİHDAM ARTIRMADA BİRİNCİLİĞİ İRLANDA ALDI

  Türkiye’den katılımcılar birçok alanda en iyimser yanıtları verirken istihdam artırma konusunda birinciliği İrlanda elde etti. "İstihdam sayısı açısından gelecek 6 ay için öngörünüz nedir?" sorusuna karşılık istihdamı artıracağını bildirenlerin oranı Türkiye’de yüzde 35’te kaldı. İstihdamda artış bekleyenlerin oranı İrlanda’da yüzde 40, Birleşik Krallık’ta yüzde 38 olarak hesaplandı.

  BÜYÜME BEKLENTİSİ SIRASINDA TÜRKİYE VE PORTEKİZ BİRİNCİ

  Şirketlerin gelir kalemlerindeki büyüme beklentisi sıralamasında Türkiye ve Portekiz birinci oldu. Türk katılımcılar, yıllık gelirlerinde 2014’e göre 2015 yılında yüzde 2,4 artış tahmin etti. Listenin en sonunda yer alan Yunan katılımcıların gelir büyümesi öngörüsü yüzde 1’de kaldı. Araştırma kapsamında şirketlere en büyük risk olarak hangi gelişmeleri gördükleri de soruldu. Türk katılımcılar en büyük risk olarak jeopolitik gelişmeleri ve savaşları gördüğünü ifade etti.

  Diğer riskler de döviz kurunda salınım ve yüksek ham madde fiyatları olarak sıralandı. Orta ölçekli şirketlerin güçlenmesi için kamu kesiminden beklentilerin ne olduğu sorusuna karşılık Türk katılımcılar "vergi indirimi, kamu yatırımlarında artış ve Ar-Ge için vergi teşviği" yanıtını verdi.

  NİTELİKLİ İŞÇİ İSTİHDAMI SORUNU

  Araştırmada şirketlerin şikayet konularından birinin de vasıflı işçi sayısının azlığı olduğu görüldü. Şirketlerin yüzde 40’ı kaliteli iş gücünü istihdam etme konusunda güçlük yaşadığını ifade etti. Bu alanda en sorunlu ülkenin Çek Cumhuriyeti olduğu görüldü. Nitelikli iş gücü bulma konusunda sorun yaşayan şirketlerin oranı Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 80, Yunanistan’da yüzde 68, Türkiye’de ise yüzde 53 olarak hesaplandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir