Ünlü Youtuber Çağdaş Işıl Youtube Hakkında Tavsiyelerde Bulundu
ensonhaber.com

Webtekno’da video yöneticisi olarak görev yapan Çağdaş Işıl, kendi isteği ile ayrılma kararı alıp Webteknoda yerine başka biri gelene kadar çalışacaktı, geçtiğimiz şubat ayında ayrıldı. Kendi kanalında artık sosyal videolar ve ürün tanıtım videoları yapmaya devam edecektir ve bizlere tercübelerini sunacaktır.

Çağdaş Işıl Kimdir? Nasıl Bu kadar Başarılı Oldu ?

Son dönemde sıklıkla rastladığımız ünlü youtuber Çağdaş Işıl 13 Ocak 1986 tarihinde Samsun’da doğdu. Ama büyüdüğü yer başkent Ankara’dır. Ancak Üniversite eğitimi için İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünü tercih etti. Profesyonel olarak YouTube işine girmeden önce Ankara’da enstrüman satan mağazalarda satış elemanı ve müzik hocası olarak çalıştı.

Yaptığı başarılı paylaşımlarla adını duyuran ünlü youtuber  Çağdaş Işıl, yeni youtuberlara da tavsiyelerde bulundu. “İlk olarak içeriğinize bağlanmayın. Verileri analiz ederek hareket edin. Eğer bir içerik sayısal anlamda kötüyse ne kadar hoşunuza gitmiş olursa olsun revize etmekten geri durmayın.

İçeriğinizi planlarken ilk olarak içerik başlığını bulun. Zira içerik başlığı içeriğinizi en iyi ifade edebilecek şekilde olmalıdır. Bir içerik için başlık çok önemlidir.” diyen Işıl, içerik için önemli olan ilk kriterleri de ifade etti.

Görseller Karışık Olmamalı

Çağdaş Işıl, görsellerin değerine de “Görselleriniz dikkat cazibeli ve kolay anlaşılır olmalıdır. Bilhassa küçük görselleriniz fazla karışık olmasın. Üzerinde yazı olacaksa net ve okunaklı olmasına ihtimam gösterin. Görsellerin özgün olması, kaliteli olması ve zihin yormamasına azami halde dikkat edin. Bu sayede izleyenler sıkılmayacak hatta görsellerden dahi mevzuyu takip edebileceklerdir.”  kelamlarıyla açıklık getirdi.

You Tube için devamlılık ve kalitenin değerine de vurgu yapan Çağdaş Işıl “Haftada en az 3 tane görüntü içerik üretmeye çalışın. Bu sayı 2 olsa da asla günü gününe paylaşın. Vaktinin atlamayın. Her hafta tıpkı gün ve mümkünse daima birebir saatte yayınlayın.

İçeriklerinizde anlatacağınız şeyi en özet haliyle anlatın. Daha fazla detay isteyeni de tercihen farklı kaynaklara yönlendirin. Bu formda takipçilerinizi sıkmaz ve devamlılığını sağlamış olursunuz. Takipçilerle organik bağ kurmaya çekinmeyin. Vakit zaman onların tavsiyelerine kulak verin ve bunları tabir etmekten çekinmeyin.” Dedi.

Kaliteli İçerik Google İçin Çok Önemli

“Herkes video çekebilir ama Google için kaliteli ve özgün içerikler çok daha değerlidir. Kaliteli videolar çekebilmek için profesyonel yardım alınmalıdır. Ya da bu işin eğitimini alıp o şekilde video içerikler üretilmelidir. Ancak bu şekilde Google için değeri olan içerikler ortaya çıkabilir. Google için değeri olmayan içerikler boşa zaman ve işgücü kaybına neden olur.

İşletmenizin dijital ortamda var olmasını istiyorsanız içerikleriniz kaliteli ve özgün olmak zorundadır. Bir de ilgi çekici başlıklarla sunulmalıdır.” Şeklindeki açıklamalarıyla ünlü YouTuber Çağdaş Işıl, işletmelerin içerik konusunda dikkatli olmaları konusunda da uyarılarda bulundu.