Petrol
86.71
-0.54%
Euro
18.1192
-0.21%
Dolar
18.5197
0.08%
Altın
996.57
0.88%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
366.426
1.74%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Uykusuz gecede vücutta neler oluyor

  Uykusuz geçen bir geceyi nasıl geçirirsiniz, sabahında nasıl uyanırsınız? Op. Dr. Bahadır Baykal açıklıyor..
  • 12.10.2014 - 10:35
  Uykusuz gecede vücutta neler oluyor

  Uykusuz gecede vücutta neler oluyor #1

  Uykunun doğal dinlenme biçimi olduğunu ve tüm canlıların günlük işlevlerini gerçekleştirebilmek için uykuya ihtiyaç duyduklarını belirten KBB ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal , uyku mekanizması hakkında şunları söyledi:

  “Güneş battığında, beyin epifiz bezi uyku hormonu olan melatonini salgılamaya başlar. Böylece vücuda uyku vaktinin geldiği hatırlatılır. Sabah uyandığımızda ise uyku getiren bir kimyasal madde olan adenozin salgılanmaya başlar ve gün boyunca vücutta depolanır. Yatağa girdiğimizde diğer maddeler ile beraber beynimize nüfuz ederek uykumuzun geldiğini hissettirir.

  ÜÇÜNCÜ SAATTE BEYİNE UYKU EMRİ

  Nörokimyasal bir madde olan ABA ise beyin sapını uyararak uyku emri verir. Bundan sonraki aşama ise uykudur. İkinci saatin sonunda yatakta sağa sola dönüp uyuyamamak morali iyice bozar, adrenalin-kortizol seviyesi bir miktar daha artar. Ani ve derin nefes almaya başlarız.

  Yatakta geçirdiğimiz üçüncü saatin sonunda pes edip yataktan kalkarak televizyon ya da bilgisayarı açtığımızda büyük bir hataya da kucak açmış oluruz. Ekrandan yayılan mavi ışık, melatoninin daha da bastırılmasına sebep olur. Beynimiz de o anda yeni günün başladığı hissine kapılır. Zihin uykudan daha çok seyredilen veya okunan şeye yöneldiği için, yatakla ilk temas ettiğimiz zamana göre daha da uyanık hale geliriz. Beşinci saate girilirken beynin uyku merkezi bu savaşı kazanır ve bir süre uykuya dalınabilir. Ancak doğal uyku gibi yavaşça uykuya dalmak mümkün olmaz. Beyin dalgaları yüksek bir frekansta sıkışıp kaldığı için kesintili ve rahatsız bir şekilde uyunabilir. Yedinci saatin sonunda işe gitme vakti geldiğinde veya alarm çaldığında beyin, derin uyku sürecinde girilen delta aşamasına girdiğinden, hemen uyanmak zor olur.

  Uyanmaya çalışılsa bile vücutta yeteri kadar adenozin yakılmadığından zihin hâlâ bulanıktır.

  SABAH SERSEM VE HUYSUZ UYANIRIZ

  Hızlıca kendine gelmek için bir fincan kahveye ihtiyaç duyulmasının nedeni, kafein alarak adenozini etkisiz hâle getirmektir. Uykusuz geçen bir gece sonrası yeteri kadar dinlenilemediği için, huysuz ve diğer sabahlara göre daha sersem hissederiz.

  Beynin mantık ve konsantrasyon merkezi olan ön korteks oradan oraya sürüklenmiştir. Odaklanmakta zorluk yaşar; asabi ve fevri hâle bürünebiliriz. Ancak her şeye rağmen bir sonraki gece doğru saatinde uyumayı başarabilirsek bu travmayı ertesi güne taşımadan o gecede bırakabiliriz.”


  Görüş Bildir