Vakıf, ‘Vakfetmek’ten gelir…
ensonhaber.com

Ülkemiz ve dünya tarihinin en büyük felaketlerinin birini yaşadık ve maalesef ki, 10 ilimiz bu felaketten doğrudan etkilendi. Kiler Holding ve Hikmet Kiler Vakfı, büyük acılara sebep olan felaketin arama kurtarma faaliyetlerini desteklemek, bölge halkının ihtiyaçlarını bir nebze olsun giderebilmek ve yaraları hızlıca sarabilmek için görev başında…

Depremin henüz ilk saatlerinden itibaren Nurdağı ve Toprakkale Hızlı Tren Şantiyelerimizden 20 adet iş makinası ve kamyon, arama kurtarma faaliyetlerini desteklemek üzere yönlendirildi. Her iki şantiyemiz depremzedelere açıldı ve hali hazırda 600 depremzede şantiyelerimizde misafir edilirken günlük 1.000 kişiye 3 öğün yemek çıkarılmaya başlandı.

Yine depremin ilk günü grup şirketimiz Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından Kahramanmaraş’a 28 personel, 8 araç ve ihtiyaç malzemeleri ulaştırıldı. Malzeme tedariğinin yanında ekiplerimiz arızaların giderilmesi ve Kahramanmaraş-Elbistan’a elektrik verilmesinde çalışmalar yürütmekteler.

Depremin ikinci günü Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. depremden en ağır etkilenen illerimizden Hatay’a 35 personel, 7 araç ve jeneratörler sevk ederken, bir diğer grup şirketimiz Kütahya Şeker A.Ş. 10 personel ve 2 arazi aracı ile deprem arama kurtarma ve altyapının yeniden ayağa kaldırılması faaliyetlilerini desteklemeye başladılar.

Hikmet Kiler Vakfı tarafından bildirildiğine göre, konteyner mahallesinde depremin ilk gününden itibaren 50 TIR’ı bulan su, gıda ve temel yaşam malzemelerinin oluşturulan Lojistik Merkezi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine düzenli dağıtımı sağlanmakta.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, “Elbistan’da ilk etapta 150 konteynerden oluşan ve 1.000 kişinin barınacağı, içinde sağlık merkezi, fırın ve aşevi bulunan bir konteyner mahallesi oluşturulmaya başlandı ve depremin 4. günü itibariyle 10.000 kişiye 3 öğün sıcak yemek çıkarılacak şekilde ilk yapılanması tamamlandı.” Şeklinde konuştu… Kiler, söz konusu konteyner mahallesinin ihtiyaçlara bağlı olarak genişletilmesinin planlanmakta olduğunu, kalıcı konutlar tamamlanana kadar konteyner mahallesindeki misafirlerin tüm ihtiyaçlarının Holding tarafından karşılanacağını bildirdi.

Ayrıca AFAD çalışmalarını desteklemek üzere grup olarak 25 milyon TL nakdi yardımda bulunulduğunu söyleyen Nahit Kiler, “ilerleyen günlerde nakdi ve gayri nakdi yardımları sürdüreceğiz” diyor.