Petrol
98.37
1.00%
Euro
18.5788
0.89%
Dolar
17.9508
0.46%
Altın
1.037
0.74%
Borsa
2862
1.15%
Bitcoin
444.240
3.89%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C

  Zerdeçal iltihap gidermeye yardımcı

  Zerdeçalın kokuya dair kötü anıları ortadan kaldırdığı ve iltihap giderici özelliği olduğu belirtildi.
  • 04.02.2015 - 12:24
  Zerdeçal iltihap gidermeye yardımcı

  Zerdeçal iltihap gidermeye yardımcı #1

  ABD'deki New York Üniversitesi'nden bilim adamlarının fareler üzerindeki araştırması, köri yapımında kullanılan zerdeçalın korkuya dair kötü anıların ortadan kalkmasını sağladığını gösterdi.

  Bilim adamları fareleri belirli bir sese maruz bırakıp korkmasını sağladı. Korktuğunda bu hayvanların donup kaldığı deneyiminden yola çıkan bilim adamları birkaç saat sonra farelere yiyecek verdi ve aynı sese maruz bıraktı.

  YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ GELİŞTİRİLİYOR

  Zerdeçallı yiyeceklerin verildiği farelerin ise donup kalmadığı, dolayısıyla bu hayvanların hafızasındaki korkuyla bağlantılı kötü anının silindiği belirtildi. Bilim adamları sonuçların travma sonrası stres bozukluğu gibi psikolojik sorunları bulunan hastalar için yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine ışık tuttuğunu vurguladı.

  Zerdeçal iltihap gidermeye yardımcı #2

  İLTİHAP GİDERMEYE YARDIMCI ETKİSİ VAR

  Zerdeçalın iltihap giderici özelliğinin bulunduğunu belirten bilim adamları, bazı iltihaplanmaların hafıza oluşumuyla da ilişkili olduğunu, dolayısıyla zerdeçalın depresyon, kaygı durum bozukluğu gibi psikolojik hastalıkların tedavisinde de kullanılabileceğine dikkati çekti.

  BEYİN FAALİYETLERİNDE İYİLEŞME SAĞLIYOR

  Daha önceki araştırmalar, zerdeçalda bulunan bir bileşimin Alzheimer gibi hastalıklara yakalananların beyin faaliyetlerinde iyileşme sağladığını göstermişti. Araştırmaya ilişkin makale "Daily Mail" dergisinin internet sitesinde yayımlandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir