Euro
15.2633
-0.25%
Dolar
13.4778
-0.21%
Altın
798.6970
-0.22%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
502.044
1.36%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C
  Zonguldak'ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü

  Zonguldak'ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü

  Zonguldak'ta dünyanın en zor mesleklerinden birini yapan madenciler, yerin metrelerce altında "kara elmas" olarak anılan taş kömürünü gün yüzüne çıkarmak için alın teri döküyor.
  • AA
  • 05.12.2021 - 03:52
  • Güncelleme : 05.12.2021 - 12:33

  Dün 4 Aralık Dünya Madenciler Günüy'dü. Ünlü şair Orhan Veli Kanık'ın da dediği gibi, "Yüz karası değil, kömür karası, böyle kazanılır ekmek parası" dizelerine ilham olan Zonguldaklı maden işçileri, onların günü olsa da mesailerine devam ettiler. Peki, madencilerin bir günü nasıl geçiyor?..

  Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı Armutçuk, Kozlu, Karadon, Amasra ve Üzülmez müessese müdürlüklerinin yanı sıra özel maden ocaklarında çalışan işçilerin emeğiyle çıkarılan kömür, bölgedeki demir-çelik fabrikalarının yanı sıra termik santrallere ham madde kaynağı oluşturuyor.

  Zonguldak'ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü - Foto Galeri

  Zonguldak'ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü - Video

  TAŞ KÖMÜRÜ, ALIN TERİ İLE GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR

  Bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasında belirleyici güç olan taş kömürünün çıkarılmasında büyük rol oynayan madenciler, alın teri dökerek gün ışığına çıkardıkları taş kömüründen evlerine ekmek götürüyor.

  SABAH ERKENDEN GELİP HAZIRLANIYORLAR

  Sabahın erken saatlerinde çalıştıkları maden ocağına gelen işçiler, iş elbiselerini giyerek kara elması gün ışığına çıkarmak için ilk hazırlıklarını yapıyor.
  Ekipmanları ile kişisel koruyucularını da yanına alan işçiler, el feneri ve baret ışıklarının aydınlattığı dehlize girip işe koyuluyor.

  Zonguldak ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü #1

  İŞ PLANI YAPILIYOR, MALZEMELER YÜKLENİYOR

  Yerin metrelerce altında o gün yerine getirecekleri görevi öğrendikleri tertip alanına gelen madenciler, ocak içerisinde kullanacakları malzemeleri arkadaşlarıyla vagonlarla madene gönderiyor.

  Zonguldak ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü #2

  İŞÇİLER, GALERİLERE DAĞILIYOR

  Maden işçileri, görev yerlerine ağaç ve demir tahkimatla örülmüş galerilerden farklı yönlere dağılarak üretim bölgelerine gidiyor.

  Zonguldak ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü #3

  VAGONLARA YÜKLENEN KÖMÜR, YUKARI TAŞINIYOR

  Madencilerin kazılarıyla ocak içinde biriken ve konveyörle daha yüksek kodlardaki galerilere taşınan kömürün vagonlara doldurulmasının ardından, kara elmasın vinçle yer üstüne yolculuğu başlıyor.

  Zonguldak ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü #4

  8 SAAT SONRA "GEÇMİŞ OLSUN"LA ÇIKIYORLAR

  Bin bir zorlukla yerin metrelerce altındaki milli servet olan kara elması gün ışığına çıkararak ülke ekonomisine kazandıran madenciler, 8 saatlik mesailerini tamamlayarak ocaktan "geçmiş olsun" dilekleriyle çıkıp ailelerine kavuşma heyecanıyla evlerinin yolunu tutuyor.

  Zonguldak ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü #5

  "KÖMÜRÜ YERİN ÜSTÜNE ÇIKARMAK KOLAY DEĞİL"

  TTK Kozlu Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında işçi Tolga Arslan, 3 yıldır madenci olarak çalıştığını, yer altında çalışmanın çok zor olduğunu söyledi.

  Zonguldak ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü #6

  Yer altında dikkatli çalışmanın önemini vurgulayan Arslan, "Her şeyden önce iş güvenliği ve arkamızda bıraktığımız ailemiz önemli. Madencilik çok kutsal bir meslek. Yerin metrelerce altına iniyorsunuz, oradan kömürü yerin üstüne çıkarmak kolay bir iş değil. Kömürü milletimizin, vatanımızın hizmetine sunmak büyük bir hizmet." ifadelerini kullandı.

  Arslan, mesleğini severek yaptığını, "helal ekmek" kazandığı için mutlu olduğunu ifade etti.

  Zonguldak ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü #7

  "DEVLETİMİZ VE MİLLETİMİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

  Özel bir maden ocağında çalışan Beytullah Köroğlu ise babasının da madencilik yaptığını anlatarak, "Yer üstündeki polis, memur ne ise bizler de yer altında devletimiz, milletimiz için çalışıyoruz. Hiçbir şeyin garantisi yok ama maden bir tık daha önde. Bizler buraya kelle koltukta giriyoruz." diye konuştu.

  Zonguldak ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü #8

  Zonguldak ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü #9


  Görüş Bildir