Dolar
6.7761
0.0575%
Euro
7.4603
0.0067%
Altın
1709.72
0.028%
Borsa
104953.5
1.8725%
G. Altın
372.401
0.0096%
Bitcoin
61666.25
-0.8668%
14ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 14 C

  Adana'da karısını öldüren kocaya indirim uygulandı

  Adana'da kendisine boşanma davası açıp evi terk eden eşi Ezgi Köseoğlu'nu vahşice katleden Mehmet Köseoğlu'na tahrik indirimi uygulandı.
  • 23.10.2015 - 13:34

  Adana'da karısını öldüren kocaya indirim uygulandı

  v

  Adana'da yaşayan 33 yaşındaki Mehmet Köseoğlu, kendisine boşanma davası açıp evi terk eden eşi 2 çocuk annesi 22 yaşındaki Ezgi Köseoğlu'nu, 22 Ağustos 2011'de "Çocuğumuzu sana göstereceğim" diyerek çağırıp bir yakınının evine götürdü. Burada bir süre görüşen Mehmet Köseoğlu, iddiaya göre çıkan tartışma sonucunda tabancayla eşinin başına 4 el ateş edip öldürdü. Evde bulunanları da ölümle tehdit ederek kaçan katil zanlısı, bir hafta sonra yakalandı.

  AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU HAPSE ÇARPTIRILDI

  Eşini kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Mehmet Köseoğlu, savunmasında, İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'ndan ceza ehliyetinin tam olduğu yönünde verilen raporu kabul etmeyerek "Eşimi neden öldürdüğümü bilmiyorum. Ben planladım, tasarladım, silahla öldürdüm. Sebep bilmiyorum. Sebep arıyorum, bulamıyorum" diye savunma yaptı. Mahkeme heyeti, Köseoğlu'na eşini kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıp, cezasında tahrik ve iyi hal indirimi uygulamadı.

  "BOŞANANA KADAR SADAKAT YÜKÜMLÜLÜĞÜ DEVAM EDER"

  İtiraz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Mehmet Köseoğlu hakkında verdiği ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası kararını bozdu. Bozma gerekçesinde Ezgi Köseoğlu'nun boşanma davası açıp ayrı yaşadığı süreçte tanıklardan Ö.Ç. ile ilişki yaşadığına dikkat çekilerek şöyle denildi: "Her ne kadar maktüle olay tarihinden önce aralarında şiddetli geçimsizlik nedeniyle sanık aleyhine boşanma davası açmış ve fiilen kendisinden ayrı yaşamaya başlamış olsa da, boşanma kararı verilerek kesinleşinceye kadar maktülenin resmi nikahlı eşi olan sanığa karşı sadakat yükümlülüğünün devam ettiği ve bu yükümlülüğün fiilen ayrı yaşanılan dönemde ihlalinden oluşan haksız tahrik teşkil eden davranışların ulaştığı boyut dikkate alınarak cezadan asgari oranda indirim yapılması gerektiğinin gözetilmemesi, bozmayı gerektirmiştir."


  TAHRİK İNDİRİMİ UYGULANDI

  Yargıtay'ın bozma kararının ardından Mehmet Köseoğlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden hakim karşısına çıktı. Son sözü sorulan Köseoğlu, "Başka konuşmak istemiyorum. Konuştuğum zaman yoruluyorum" dedi. Öldürülen Ezgi Köseoğlu'nun babası Yılmaz Daş'ın avukatları ise, Yargıtay'ın bozma ilamına mahkemenin direnmesini istedi. Mahkeme heyeti, Yargıtay'ın bozma kararına uyarak daha önce ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum ettiği Köseoğlu'na tahrik indirimi uygulayarak cezasını 24 yıla düşürdü.

  Görüş Bildir