İHA

Adana’da dolandırıcıların büyük oyununu polis bozdu.

‘Sazan sarmalı’ adıyla bilinen ‘işleri birbirine dolandırma’ tekniğiyle otomobil satın almak isteyenleri dolandırdılar.

İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin Adana, Mersin ve Batman’da yapıtığı operasyonda, Z.B. (24), A.Ö. (24), İ.T. (23), M.K. (22), R.K. (23) ve T.Ö. yakalandı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerin 6’sı da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Sahibine 'alacağız' diyerek aracı ilandan kaldırtıp, kendileri tekrar koydu

Dolandırıcılar, internetten bulduğu bir otomobilin sahibini arayarak, aracı satın almak için anlaştı ve 20 bin TL kapora ödeyerek aracı ilandan kaldırttı. Ardından aracı, piyasanın altında bir rakama satışa koydular.

“Teyzemin oğlu" dedi, parayı kendi hesabına attırıp vurgun yaptı

Mağdur Y.Ö., ilanda gördüğü numarayı arayıp aracı satın alacağını söyleyerek dolandırıcı çeteyle anlaştı. Telefondan kendisini Cihan olarak tanıtan dolandırıcı, kandırdığı araç sahibi ile dolandırdığı Y.Ö.’yü noterde buluşturdu.

Parayı gönderdikten sonra dolandırıldığını anladı

“Ben mühendisim, yanına gelen teyzemin oğlu, satışı o gerçekleştirecek. Parayı benim hesabıma gönder.” dediği öğrenilen dolandırıcı, 1 milyon 765 bin TL’lik araç ücretini hesabına geçirdi. Y.Ö., parayı dolandırıcıların hesabına gönderdikten sonra dolandırıldığını anladı.

Parayı altın ve kriptoya çevirdiler

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerin 6’sı da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Dolandırıcı çetenin, farklı illerde 100 milyon liraya yakın vurgun yaptığı, ayrıca çete liderlerinden olduğu düşünülen Z.B.’nin 22 farklı suçtan aranması bulunurken, nitelikli dolandırıcılık suçundan da kaydı olduğu öğrenildi.

Dolandırıcı çetenin farklı illerde 100 milyon liraya yakın vurgun yaptığı, suçtan elde edilen paranın bir kısmını kripto para, kalanını da altına çevirdiği öğrenildi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)