DHA

İran'dan Ağrı'ya gelen üç dağcı, 12 Haziran'da Ağrı Dağı'na tırmanmaya başladı. 5.137 metre yüksekliğindeki zirveye ulaştıktan sonra dönüşe geçen dağcılar, 13 Haziran sabahı 4.600 metreye indiklerinde trajik bir olay yaşandı.

İddiaya göre, Ekber Helil (47) kayarak düşüp 4.200 metreye kadar sürüklendi ve hayatını kaybetti. Yanındaki arkadaşlarının haber vermesi üzerine, jandarma, AFAD ve UMKE ekipleri cenazeyi almak için harekete geçti.

Hava şartları nedeniyle cenaze 6 gün sonra indirilebildi

Ağrı Dağı’nda düşerek hayatını kaybeden İranlı dağcı Ekber Helili’yi (47) kurtarma çalışmaları hava muhalefeti engeline takıldı. İhbar geldikten sonra Ağrı Dağı’nın 4 bin 200 metresindeki kamp alanına çıkan jandarma, UMKE, AFAD ve itfaiye ekipleri, dağcının bulunduğu bölgenin arazisini inceledi. Van’dan destek için polis helikopterinin de gelmesiyle ekipler, hava muhalefeti nedeniyle İranlı dağcının cenazesine bugün ulaşabildi.

Halatlarla kamp alanına çekildi

Kar erimesine bağlı çığ riskinin yanı sıra taş düşmelerinin de yaşandığı bölgede ekipler halatlarla cenazenin yanına ulaşabildi. İranlı dağcının cenazesi halatlara bağlanarak yaklaşık 400 metre çekildi. burada bir atın sırtına bağlanarak kara ambulansın beklediği 3 bin 200 kampına kadar taşındı. İranlı dağcının cenazesi otopsi için Doğubayazıt Devlet Hastanesi morguna götürüldü.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)