Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
590.412
-2.63%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C

  Ankara'da dayak atan eşine karşılık veren kadın ceza aldı

  Ankara'da, şiddet gördüğü eşinden kaçıp sığındığı komşusunun evinde polis tarafından kurtarılan kadın, eşine karşılık verdi diye ceza aldı.
  • 05.06.2015 - 08:56
  Ankara'da dayak atan eşine karşılık veren kadın ceza aldı

  Ankara da dayak atan eşine karşılık veren kadın ceza aldı #1

  Ankara’da kadına yönelik şiddet olaylarının çıkartılan onca düzenlemeye rağmen neden sonlandırılamadığını ortaya koyan bir yargılama süreci yaşandı. Uzun yıllardır kocasından şiddet gören ancak ekonomik gücü olmadığı, ailesinin de geri dönmesi halinde kendisini başkasıyla evlendireceklerini söylemesi nedeniyle çaresiz kalan kadın, geçen yıl temmuzda yeniden darp edildi.

  Evde çocuğunun önünde dövülen kadın, çocuğu alarak komşuya kaçtı. Burada kapıları kilitleten kadın, polisi aradı. Polis, eve gelerek kadın ve çocuğu kurtardı. Hem kadın hem de dayakçı koca Adli Tıp’a sevk edildi. Kadının kafa derisinde travmaya bağlı ödem, kollarında lezyon saptanırken adam, kendisinin de eşinden şiddet gördüğünü belirtti. Bunun üzerine yapılan muayenede kocanın göğsünde çizik, sol el bileğinde şişme tespit edildi.

  SIĞINMAEVİNDEN DÖNDÜ

  Kadın, soruşturma sürerken sığınmaevine yerleşti ancak kocasının çocuğu görme hakkı nedeniyle belli aralıklarla buluşmak zorunda kaldı. Bu buluşmalarda da dayak yiyen kadın, bir süre sonra tehditler nedeniyle evine döndü. Bu süreçte, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da hem kadın hem de kocası hakkında yaralama suçundan dava açtı. Evde tehdit altında yaşamını sürdüren, babasının yanına dönmek istediğinde “Birisini buldum, onunla evlenirsin” yanıtını alan kadın, açılan davanın duruşmalarında da şikayetçi olmadığını, kocasının kendisini tehdit ettiğini, ancak tehditlerden de korkmadığını söyledi.

  KADIN DA KOCASI İLE AYNI CEZAYI ALDI

  Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi, ayrıca bir araştırmaya gerek görmeksizin davayı karara bağladı. Mahkeme, olay günü aile içi tartışma yaşandığını, adamın karısını şişe ile darp ettiğini, kadının ise eliyle vurduğunu belirtti. Kocanın ayrıca eşini tehdit ettiğinin öne sürüldüğünü ancak buna ilişkin kanıt bulunamadığını belirten mahkeme, her iki sanığa da aynı cezanın verilmesi gerektiğini bildirdi. Mahkeme, hem kadını hem de kocasını basit yaralama suçundan 120 gün adli para cezasına mahkum ederek, ceza miktarını 3 bin lira olarak belirledi. Mahkeme, her iki sanık için hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı da verdi.

  SON OLARAK SOKAK ORTASINDA DÖVÜLDÜ

  Bu süreçte kadının kocasından şiddet görmeye devam ettiği ve yeniden polise başvurduğu ortaya çıktı. Son olarak sokak ortasında dayak yiyen kadının sığınmaevine yeniden yerleştiği ve çocuğunu görmek için geldiği zamanlarda şiddet görmeye devam etmesi üzerine bilinmeyen bir başka kente gönderildiği anlaşıldı. Kadının kocasından boşandığı ve tehdit altında yaşadığı için hakkında koruma kararı alındığı da ortaya çıktı. Buna rağmen, darp davasında kadın, kocasıyla eşit suçlu bulunmaktan kurtulamadı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir