Petrol
94.31
-0.83%
Euro
18.254
0.00%
Dolar
17.9552
-0.02%
Altın
1.029
0.13%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
435.438
-2.55%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Antalya'daki çocuk gelin skandalından taciz çıktı

  Antalya'da dedelerinin, çocuk gelin olmasınlar diyerek suç duyurusunda bulunup gündeme getirdiği çocukların tacize uğradığı ortaya çıktı.
  • 29.07.2015 - 13:20
  Antalya'daki çocuk gelin skandalından taciz çıktı

  Antalya daki çocuk gelin skandalından taciz çıktı #1

  Elmalı İlçesi'nde yaklaşık 10 yıl önce anneleri vefat eden 13 yaşındaki F.E. ve 15 yaşındaki G.E.'nin Elmalı Anadolu Lisesi'nde okurken, üvey anneleri ve babaları tarafından okuldan alınıp aile içi nişan töreni yapıldığı haberi üzerine, CHP kadın kolları görevlilerinden oluşan bir heyet ilçeye gönderildi.

  Elmalı'nın Eskihisar Mahallesi'ne giden heyet, çeşitli görüşmeler ve incelemeler sonrası bir rapor hazırladı.

  DEDE, TORUNLARINI EL ÜSTÜNDE TUTTU

  Raporda baba Murat Emer'in, eşi vefat ettikten sonra çocukları G. ve F.'yi kendi isteğiyle dedeleri Mehmet Emer'e bıraktığı, dede ve babaannenin yaklaşık 10 yıl boyunca torunlarına baktığı, okul masrafları başta olmak üzere tüm gereksinimlerini karşıladığı anlatıldı. Bu süreçte torunların adeta el üstünde tutulduğu ve hiçbir ev- tarla işinde çalıştırılmadığına değinilerek, yaklaşık 3 yıl kadar önce baba Murat Emer ve üvey annelerinin, kardeşlerin rızasına aykırı olarak, çocuklarını dedelerinden aldığı kaydedildi.

  ABLA, İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDU

  Bu tarihten sonra çocuklar için zorlu günler başladığı belirtilen raporda, şöyle denildi: "Çocuklar okuldan geldikten sonra, olağan çalışma zamanları dışında dahi, yaz dönemi öğle sıcağında, gece yarısına kadar tarım işlerinde çalıştırılmışlardır. 13 yaşındaki F.'yi, rızasına aykırı olarak, üvey anne B.'nin dayısının oğlu ile aile içi nişanlamışlardır. Diğer çocuk G. de bir diğer akrabası ile nişanlamıştır. Büyük çocuk G. yaşadıklarının etkisiyle 2015 yılı yarıyıl tatili öncesinde intihar girişiminde bulunmuş ve Elmalı Devlet Hastanesi'nde tedavi edilerek sağlığına kavuşmuştur. Çocuklar okullarında, takdir- teşekkür belgeli başarılı birer öğrenci olmalarına karşın, babaları tarafından öğrenim hayatlarına devam etmeleri engellenmek istenmiştir. Ayrıca beyanlara göre; çocukların, babanın evine geçmeleri sonrası başarı durumları da azalmıştır."

  Antalya daki çocuk gelin skandalından taciz çıktı #2

  EVLENDİRİLECEK KİŞİLER ÇOCUKLARI TACİZ ETMİŞ

  Raporda şok bir detaya da yer verildi. 2014 yılı Ekim ayında, baba Murat Eker'in, konut dokunulmazlığını ihlal, tehdit ve kızlarına taciz suçlamaları iddiasıyla çocukların nişanlandırıldığı H.E. ve S.Ç. hakkında Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu belirtildi. Mağdur çocukların, şubat ve mart aylarında verdikleri ifadelerinde ısrarla, zorla evlendirilmeye çalışıldıklarını beyan ettiği, baba Murat Emer'in 30 Haziran'da şikayetinden vazgeçtiği anlatılan raporda şunlar anlatıldı;

  "Anılan dosyada tehdit suçu açısından ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği, diğer suçlar açısından soruşturmanın devam ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca baba Murat Emer tarafından suçlama yöneltilen H.E. ve S.Ç'nin, mağdur kızların evlendirilmek istenildiği kişiler olduğu tespit edilmiştir."

  DEDE KIZLARI OKUTMAK İSTİYOR

  Babanın ekonomik durumunun son derece iyi olduğuna da değinilen raporda, buna rağmen çocukları okutmak yerine, okul masrafları bedeliyle eşya alıp, evlendirmeyi tercih ettiği kaydedildi. Buna karşı dede Mehmet Emer'in torunlarının okuması için her şeyi yapacağını, ekonomik gelirinin yeterli olduğunu, ancak gerekirse yeleğini bile satacağını, tüm geliri ve maneviyatı ile torunlarına destek olacağını beyan ettiği de kaydedildi.

  KARDEŞLER OKULA DÖNÜYOR

  İki kız kardeşin zorla evlendirilmek istendiği olaya ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü de harekete geçti. İki kız kardeşin, 12 yıl zorunlu eğitim kanunu kapsamında önümüzdeki eğitim- öğretim yılından itibaren okullarına döneceği, gerekirse barınma hizmeti de verileceği belirtildi. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Valilik imzasıyla Elmalı Kaymakamlığı'na bu konuda yazılı talimatta bulunduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay şunları söyledi:

  "Çocuklar mutlaka okullarına devam edecek ve tamamlayacak. Okulun psikolojik danışmanı ve rehber öğretmeni de çocukların okula devamı yönünde psikolojik ve rehberlik hizmetine başladı. Aileler ziyaret ediliyor. Netice itibariyle çocuklarımız ortaöğretimlerini tamamlayacak."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir