Çorum'da birlikte yaşadığı kadını öldüren zanlı, bozulan kararla 18 yıl hapis cezası aldı
DHA

Çorum’un Gülabibey Mahallesi'ndeki evde birlikte yaşayan Polat Hatal ile Aslıhan Dal arasında 3 Ocak 2021 günü tartışma çıktı.

Polat Hatal, 29 yaşındaki kadını boğarak öldürdü.

Ardından polisi arayan Hatal, Aslıhan Dal'ı boğduğunu söyleyip, evden çıktı.

Kurtarılamadı

İhbar üzerine adrese sevk edilen ambulansla Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Aslıhan Dal, kurtarılamadı.

Polise teslim olan 32 yaşındaki Polat Hatal ise tutuklandı.

Çorum 3'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu sanık Polat Hatal hakkında 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

"Çocuklar senden değil dedi"

2021 yılı kasım ayında görülen karar duruşmasında Polat Hatal, şu şekilde kendini savundu:

Aslıhan'ı tasarlayarak öldürmedim. Olaydan 5-6 gün önce Aslıhan ile aynı evdeydik, isteseydim öldürürdüm. Onu gerçekten çok sevdim. 14 yıl başımın tacı ettim. O yakınlarıyla sorun yaşıyordu. Aslıhan evi terk edip, annesine gitmişti. Gidip evimize getirmiştim sonra aramızda tartışma başladı. Bana ağza alınmayacak hakaretlerde bulundu. 'İstediğim her şeyi yaparım, sen bana karışamazsın' gibi sözlerin yanı sıra çocuklarımın benden olmadığı yönünde ağır ithamlarda bulundu. Bana 'evden defol git' dedi sonra tokat attı. Ben de boğazını sıktım, yere yığıldı. Aslıhan'ı çok seviyordum, ilgim ve alakam halen devam etmektedir. Boğazını sıktığım için çok pişmanım. Keşke o gece, o eve hiç gitmeseydim.

Yargıtay kararı bozdu

Mahkeme, sanık Polat Hatal'a ‘kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası verdi.

Bunun üzerine sanık avukatı Derya Öztekin, kararı Yargıtay’a taşıdı.

Yargıtay, yapılan temyiz incelemesinde, olayın haksız tahrik altında işlendiği gerekçesiyle yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu.

Cezası 18 yıla indi

Yeniden yargılanan Polat Hatal, bu kez 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme çıkışı Aslıhan Dal’ın annesi Sevgi Dal, karara tepki göstererek “Benim kızım hunharca öldürüldü ve bu verilen karara karşıyım. Hiçbir şekilde hiçbir kadın ölmesin.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)