Esenyurt'ta ilk yardıma giden sağlık çalışanı saldırıya uğradı

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde, madde bağımlısı bir kişinin sağlık sorunu yaşadığı ihbarı üzerine olay yerine ambulans ekibi sevk edildi.

Olay yerine gelen sağlık ekipleri, polis ekiplerinin gelerek bölgede güvenliği sağlamasını bekledi.

Ancak bu sırada madde kullanan şahıslardan biri, ambulanstaki sağlık çalışanlarına "Neden arkadaşımıza yardım etmiyorsunuz?" diyerek tepki gösterdi.

Sağlık çalışanlarına saldırdılar

Sağlık çalışanları, polis ekipleri gelmeden müdahale edemeyeceklerini söyleseler de sinirli şahıs, elindeki demir sopayla ambulansın sol ön camını vurarak kırdı.

Yaralı sağlıkçı hastaneye kaldırıldı

Etrafa saçılan cam parçaları yüzüne ve gözüne gelen sağlık çalışanı Recep Ayhan, yaralandı.

Esenyurt Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Ayhan, burada yapılan ilk müdahalenin ardından Çam ve Sakura Hastanesi’ne sevk edildi. Ayhan, tedavisinin ardından dün taburcu oldu.

Esenyurt'ta ilk yardıma giden sağlık çalışanı saldırıya uğradı

"Cam yüzümü kesti ve küçük bir parça da gözüme girdi"

Yaşadığı olay hakkında konuşan sağlık çalışanı Recep Ayhan, "112 Komuta Merkezi’ne madde kullanan şahıslar ile ilgili bir vaka geldi. Biz olay yerine gittiğimizde henüz olay yeri güvenliğinin olmadığını gördük. Dolayısıyla yaklaşık yarım saat polis ekiplerini bekledik.

Bu süreçte madde kullanan şahıslardan biri ‘Neden müdahale etmiyorsunuz? Neden arkadaşımıza yardım etmiyorsunuz?’ diye sordu. Ardından biz de bu durumlarda polis olmadan olay yerine giremediğimizi söyledik. 5 dakika sonra ellerindeki demir sopa ile sürücü koltuğu tarafına gelerek ambulansın camına iki kez vurarak kırdılar. Cam yüzümü kesti ve küçük bir parça da gözüme girdi." dedi.

"İlk müdahale ve göz yıkama işlemim yapıldı"

Olay sonrası ilk müdahale için hastaneye gittiklerini ifade eden Ayhan, "İlk müdahalenin yapılması amacıyla ambulansı çalıştırıp hastaneye gittik. Esenyurt Devlet Hastanesi’nde ilk müdahale ve göz yıkama işlemim yapıldı. Gözümde ciddi bir hasar olma ihtimaline karşı başka bir hastaneye nakledildim. Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde geçtim ve bir gece kaldıktan sonra taburcu edildim." diye konuştu.

"Onların ağabeyi, kardeşi, ablası herkes olabilirdi"

İHA'nın haberine göre, vatandaşların bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini söyleyen Recep Ayhan, "Bizler işimizi layığıyla ve olabildiğince kurallara uygun şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bizim yerimizde onların ağabeyi, kardeşi, ablası herkes olabilirdi. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olması gerekiyor." diye konuştu.

Esenyurt'ta ilk yardıma giden sağlık çalışanı saldırıya uğradı