Petrol
103.53
0.74%
Euro
17.4572
-0.06%
Dolar
16.9834
0.06%
Altın
968.29
0.57%
Borsa
2371
1.46%
Bitcoin
339.298
-0.74%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Fuat Avni'ye bilgi aktaran FETÖ'cü mühendis intihar etti

  FETÖ soruşturmasında, Fuatavni'ye bilgi aktardıkları gerekçesiyle tutuklanan İDB mühendislerinden Burak Açıkalın, cezaevinde intihar etti.
  • Ajanslar
  • 10.11.2016 - 06:09
  Fuat Avni'ye bilgi aktaran FETÖ'cü mühendis intihar etti

  Fuat Avni ye bilgi aktaran FETÖ cü mühendis intihar etti #1

  Fethullahçı terör örgütü subaylarının darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma gerekçesiyle, İstihbarat Daire Başkanlığı’nda (İDB) görevli mühendislerden Burak Açıkalın tutuklanarak cezaevine konulmuştu. MİT’in 20 bin kişilik FETÖ’cü listesini de örgüte sızdıran Açıkalın, darbe girişimi sırasında İDB yakınlarında yakalanmıştı.

  CEZAEVİNDE İNTİHAR ETTİ

  Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; Açıkalın, tutuklu bulunduğu Kırıkkale Cezaevi’nde intihar ederek hayatına son verdi. Tutuklanan Başbakanlık veri uzmanı Mustafa Koçyiğit de ifadesinde, bir Cemaat abisinin aracılığıyla İDB’de çalışan mühendislerle tanıştığını belirterek, “Abilerin talimatıyla mühendislerden İDB’deki işimize yarayacak verileri getirmelerini istedim. Burak ve Haşim bu verileri getirmeye başladılar. MİT’in İDB’ye bildirdiği 20 bin kişilik paralel yapılanmaya ilişkin listeyi de böyle temin ettik” demişti.

  O GECE YAKALANDILAR

  FETÖ’cü darbe girişimi sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire Başkanlığı’na giden ve önceki makamlarına oturmaya çalışan eski emniyet müdürleri Lokman Kırcılı, Gürsel Aktepe ve Zeki Taşkın ile İstihbarat Daire Başkanlığı personeli Burak Açıkalın ve Haşim Türker gözaltına alınmış, bu şahıslar çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. Açıkalın’ın savcılık sorgusu, Fuatavni isimli Twitter hesabına bilgi aktaran isimlerin deşifre edilmesinde önemli rol oynamıştı.

  MİT’İN LİSTESİNİ E-POSTA İLE YOLLAMIŞTI

  Fuatavni’ye bilgi sızdırdığı iddiasıyla tutuklanan ve itirafçı olan Mustafa Koçyiğit ise ifadesinde Açıkalın için şunları söylemişti:

  “Selman Abi’nin verdiği talimatlar doğrultusunda İDB’de çalışan Burak isimli şahısla irtibat kurup aldığımız talimatları yerine getirmeye başladık. Selman Abi son görüşmemizde beni emniyetin Ankara imamı Selahattin’e devretti. Selahattin’in talimatıyla mühendislerden İDB’deki işimize yarayacak verileri getirmelerini istedim. Mühendislerden Burak ve Haşim bana bu verileri getirmeye başladı. Bu şahıslar verileri USB, CD ya da hard diskte getiriyor, kimi zaman evlerinde kimi zaman da açık alanda teslim ediyorlardı. MİT’in İDB’ye bildirdiği 20 bin kişilik paralel yapılanmaya ilişkin listeyi de bu mühendisler aracılığıyla temin ettik. Hatırladığım kadarıyla Burak bunu bana mail olarak gönderdi.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir