AA

İstanbul'da bulunan Deri Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir fabrikada henüz bilinmeyen bir nedenle çıktı.

Saat 12.45 sıralarında İstanbul Deri Organize Sanayi bölgesi içerisinde yer alan otomobil yedek parçası üreten fabrikadan alevler yükseldi.

Otomotiv yedek parçası üretilen fabrikada başlayan yangın, bitişikteki fabrika ve ormanlık alana sıçradı.

Yangında, ilk belirlemelere göre ölen ya da yaralananların bulunmadığı açıklandı.

Yangın kısa sürede büyüdü

30 dönümlük geniş bir alana kurulu fabrika ve çevresinde etkili olduğu belirtilen yangın kısa sürede büyüdü.

Fabrikanın büyük bölümü kullanılmaz halde

Yangının ilk başladığı fabrikanın büyük bölümünün kullanılamaz hale geldiği görülürken, patlama riski nedeniyle alevlerin yükseldiği alana görevliler dışında kimse yaklaştırılmadı.

Ekipler müdahale ediyor

Yangın için ihbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık ve AFAD ekipleri ve TOMA sevk edildi.

İstanbul'un ilçelerinden 56 araç ve 167 personel ile yangına karadan ve havadan müdahale edildi.

Kocaeli'den itfaiye geldi

Kocaeli'den sevk edilen itfaiye ekiplerinin de müdahale ettiği yangının söndürülmesi için çalışmalar yürütüldü.

Zaman zaman patlama sesleri duyuluyor

Alevli yanmanın devam ettiği alanda zaman zaman patlama sesleri duyuldu.

Ormanlık alana sıçradı

Yangından çıkan kıvılcımlar, rüzgarın da etkisiyle bitişikteki bazı fabrikalara ve ormanlık alana da sıçradı. Alevler fabrikanın yakınındaki Kocaeli'nin Çayırova ilçesine bağlı mesire alanına sıçradı. Ağaçlık alanda da yangın başlarken ekipler bu alanlarda da alevleri söndürmek için yürüttüğü müdahalesini sonuç verdi.

TOMA’nın müdahalesi sürüyor

TOMA’nın müdahalesi sürüyor. Ağaçlık alanda çıkan yangın TOMA’nın müdahalesiyle büyümeden kısa sürede kontrol altına alındı.

Fabrika çalışanı yangını anlattı

Yangının ilk çıktığı yerin yanındaki fabrikada çalışan Ergün Mutlu, duman görünce hemen itfaiyeyi aradıklarını, 5 dakika içerisinde yoğun patlamaların meydana geldiğini anlattı.

"10 dakikada yangın fabrikayı sardı"

İtfaiye araçlarının 5-10 dakika içerisinde geldiğini belirten Mutlu, "Rüzgarın şiddetiyle 10 dakikada yangın aşırı derecede fabrikayı sardı. O anda orada aküler falan vardı." dedi.

İçerideki işçilerin çıkmalarına yardım ettiklerini söyleyen Mutlu, aynı noktada 2 sene önce de kısmi bir yangın çıktığını, o yangını kendi imkanlarıyla söndürdüklerini ancak bu sefer rüzgarın çok şiddetli olduğunu ifade etti.

İstanbul Valiliği'nin açıklaması

İstanbul Valiliği de yangınla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

18 Haziran 2024 Salı günü saat 12.50 sıralarında Tuzla İlçesi Aydınlı Mahallesi Deri Sanayi Yolu Sokak'ta bulunan fabrikalar bölgesinde yangın çıkmıştır. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve AFAD KRBN ekibi sevk edilmiştir. Yangına itfaiye ekipleri müdahale etmektedir.

İstanbul Valisi Davut Gül olay yerinde

İstanbul Valisi Davut Gül Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan fabrikada çıkan yangına İlişkin açıklamalarda bulundu ve olay yerine gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Gül'ün incelemelerine Tuzla Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ve Tuzla Belediye Başkanı Eren Ali Bingöl de katıldı.

"Yangın, komşu parsellere de kısmen sirayet etti"

Vali Gül, sanayi bölgesindeki bir fabrikada 12.50 civarında meydana gelen yangının komşu parsellere de kısmen sirayet ettiğini söyledi.

"Rüzgar çok fazla"

Bütün kurum ve kuruluşların zamanında müdahale ederek yangının diğer fabrikalara ve ormana sıçramaması için canla başla mücadele ettiğini belirten Gül, şöyle konuştu:

Gördüğünüz gibi rüzgar çok fazla. Havadan ve karadan müdahale ediliyor. İnşallah, ileriki saatler içerisinde yangının seyri daha net bir şekilde görülecek. Şu an itibarıyla korkulan çok fazla bir şey yok ama yangın devam ediyor, henüz kontrol altına alınmadı. Bütün kurumlar da kendi imkanları ölçüsünde burada el birliğiyle çalışıyor.

"İçeride kaç çalışan olduğu bilinmiyor"

Gazetecilerin soruları üzerine yangının çıktığı fabrikanın faaliyet halinde olduğunu ancak içeride kaç çalışan olduğunun bilinmediği kaydeden Gül, "Herhangi bir can kaybı yok, herhangi bir yaralanan yok. Şu an bildiğimiz bu kadar. İleride itfaiye raporuna göre, yangının sebebi, gerekçesi ve buna benzer teknik ayrıntılar belli olacak." dedi.

"Yangının ormanlık alana sıçramaması için gerekli tedbirler alınmaktadır"

Öte yandan, yangının ormanlık alana sıçramaması için gerekli tedbirler alınmaktadır. Yangında, ilk belirlemelere göre ölen ya da yaralanan bulunmamakta olup, gelişen süreçle ilgili bilgilendirme paylaşımları Valiliğimizce yapılacaktır.

Yangın havadan görüntülendi

Tuzla’da bulunan fabrikada itfaiye ekiplerinin alevlere müdahalesi sürerken, yanan fabrika drone ile havadan görüntülendi.

6 saatlik çabayla söndürüldü

Yaklaşık 6 saat süren çalışmalar sonucunda yangın kontrol altına alınarak soğutma çalışması yapıldı. Yangında ölen ya da yaralanan olmazken, 30 dönüm üzerinde bulunan fabrikada büyük çapta maddi hasar oluştu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)