Malatya’nın kayısısı altın yılını yaşıyor: Pazarda fiyatlar 70 lirayı buldu
İHA

Malatya kayısısı bu yıl rekoltesinin düşük olması, yurt dışında kuru kayısıya talebin artması ve dolar kurundaki yükselişin de etkisi ile adeta altın yılını yaşıyor.

Türkiye’nin Coğrafi İşaret belgesi alan 7 üründen biri olan ve 115 ülkeye ihraç edilen Malatya kayısısının pazar fiyatı 70 TL’yi gördü.

Malatya kent merkezindeki Şire Pazarı'nda kuru kayısının kilogramı en yüksek 70 TL’ye satıldı.

Geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl değer gören kayısı, doların yükselmesiyle birlikte daha da değerli hale geldi.

Şire Pazarı esnafı, uzun yıllardır düşük olan kayısının hak ettiği fiyatı bulduğunu belirterek memnun olduklarını belirtti.

“MALATYA’MIZ İÇİN HARİKA BİR ŞEY OLDU”

Kayısı işletmecisi İrfan Yılmaz, kayısıdaki fiyat artışlarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“Dolar yükselince buna bağlı olarak kayısıda yükseldi. Kayısı geçen yıl 30 TL idi, bu yıl 65-70 TL. Üretim için, Malatya’mız için harika bir şey oldu.

Malatya’nın kayısısı altın yılını yaşıyor: Pazarda fiyatlar 70 lirayı buldu

“MASRAFINI KURTARMIYORDU”

Kayısının emeği çok. Masrafını kurtarmıyordu. Bir kayısının satış haline getirilmesi için en az 5-10 kez çiftçimizin elinden geçmesi gerekiyordu. Ben hak ettiği yeri bulduğunu düşünüyorum. İnşallah düşmez. Malatya’mızda düğün olsun, nişan olsun kayısı hasadından sonra yapılır. Çünkü kayısı Malatya’mızın bir gelir kaynağı.

Malatya’nın kayısısı altın yılını yaşıyor: Pazarda fiyatlar 70 lirayı buldu VİDEO

“DOLAR VE EURONUN YÜKSELMESİYLE BİRLİKTE YÜKSELDİ”

Kayısıdaki fiyat artışı dolar ve euronun yükselmesiyle birlikte yükseldi. Şu an jumbo gün kurusu 65 TL civarında. Sarı jumbo kayısımız da 70 TL civarında işlem görüyor. Biz üretici olarak memnunuz. Üreticimiz de kazanıyor, tüketicimizden de güzel talep var. Bu şekilde devam etmesini bekliyoruz.”

Malatya’nın kayısısı altın yılını yaşıyor: Pazarda fiyatlar 70 lirayı buldu

“ÇİFTÇİMİZ ALTIN ÇIKTI, DOLAR ÇIKTI, NEDEN KAYISI ÇIKMASIN DİYOR”

İşletmeci Musa Akbulut da altın ve doların yükselmesi kayısıya büyük bir etkisinin olduğunu belirterek, “Çiftçimiz altın çıktı, dolar çıktı, neden kayısı çıkmasın diyor. Kayısı da değer kazandı. Kayısı biraz daha pahalı oldu. Doların yükselmesi her şeyde etkili oldu, her şeyin fiyatının yükselmesine sebep oldu.” diye konuştu.

“FİYAT ARTIŞI TÜKETİMDE AZALMAYA SEBEP OLACAK”

Kayısı fiyatlarının yükselmesinin üretici için iyi olduğunu fakat tüketici için çok iyi olmadığını vurgulayan işletmeci Mehmet Adıyaman ise, “İşletmeci olarak şöyle söyleyebilirim, kayısının belli bir fiyata yükselmesi üretici için, köylü için iyi bir şey. Benim görüşüme göre, fiyatın yüksek olması tüketimde azalmaya sebep olan bir şey. Çünkü temel gıda gibi değil. Tabii kayısı direkt ihracata giden bir ürün olduğu için doların yükselmesi kayısının yükselmesine sebep oluyor.” dedi.

Malatya’nın kayısısı altın yılını yaşıyor: Pazarda fiyatlar 70 lirayı buldu

Malatya’nın kayısısı altın yılını yaşıyor: Pazarda fiyatlar 70 lirayı buldu

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)