Euro
11.1766
0.87%
Dolar
9.5954
1%
Altın
556.5
2.07%
Borsa
1.473
1.19%
Bitcoin
604.986
-1.45%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  Öğretmenden 'kaynak' kitap tepkisi

  MEB tarafından öğrencilere dağıtılan ücretsiz kitaplara ek olarak bazı okul idarecileri, 'yardımcı kaynak' talep ediyor. 24 yıllık öğretmen Ekrem Mustafa Çakır da buna tepki gösterdi.
  • İHA
  • 28.09.2021 - 11:56
  • Güncelleme : 28.09.2021 - 12:10
  Öğretmenden 'kaynak' kitap tepkisi

  Eğitim-öğretim yılının başlamasıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere dağıtılan ücretsiz kitaplar, okul idarecileri tarafından yetersiz bulunuyor.

  Bazı okullarda da "yardımcı kaynak" adı altında öğrencilerden kitap almaları isteniyor.

  BAZI OKULLAR KIRTASİYE İSMİ VEREREK ALDIRMAYA ZORLUYOR

  Bu durum, çoğu zaman veli ile okul yönetimini karşı karşıya getiriyor. Yasak olmasına rağmen istenilen ek kaynakların masrafı okuldan okula değişirken bazı okulların, yayın kuruluşu ve kırtasiye ismini vererek velileri kitap almaya zorlaması ise akıllarda soru işareti bırakıyor.

  Öğretmenlerin dersleri istenilen kaynak kitaplardan işlemesi ve öğrencilere ödevleri bu kitaplardan vermesi de ayrı bir mağduriyete neden oluyor.

  "VELİLER KIRTASİYE KIRTASİYE KAYNAK KİTAP PEŞİNDE DOLAŞIYOR"

  24 yıllık öğretmen Ekrem Mustafa Çakır, Milli Eğitim Bakanlığı'nın konuyla ilgili genelgesine rağmen birçok okulda öğrencilerden ek olarak kaynak kitap alınmasının zorunlu tutulmasını doğru bulmadığını belirtti.

  Öğretmenin 'yardımcı kaynak' tepkisi

  "DEVLET KİTAPLARI HAZIR BIRAKTIĞI HALDE ARAYIŞA GİRİLİYOR"

  Çakır, "Bizim çocukluğumuzda kitap bulamazdık. Anne ve babalarımız şehir dışına kitap peşine giderlerdi. Devlet yaklaşık 20 yıldır kitapları masanın üzerine hazır bir şekilde bıraktığı halde kaynak kitap arayışına gidiliyor. Veliler kırtasiye kırtasiye kaynak kitap peşinde dolaşıyor. Bu kaynak kitaplar sonra fahiş fiyatlara satılıyor.

  Öğretmenden kaynak kitap tepkisi #1

  "BU KAYNAK KİTAP TERÖRÜNÜ DURDURUN"

  Sayfası dahi açılmadan çöpe giden bir sürü kitaplar var. Ben bu israfa karşıyım. O kitaplardan ödevler de veriliyor, bu şekilde veliyi mecbur tutuyorlar. Bunlara ne gerek var bizim kitaplarımız bize yeter. Ben Cumhurbaşkanımıza ve Milli Eğitim Bakanlığımıza sesleniyorum. Ya bu devletin kitaplarını bastırmayı durdurun ya da bu kaynak kitap terörünü durdurun. Bunun önüne geçilsin bunun önüne geçecekler de okul idarecileridir. Bu durum yasal olmamasına rağmen bunun önüne geçilmiyor. Bu kadar kaynak israfı yapılmasından muzdaribim. En basit 60 liradan aşağı bir kitap yoktur. Benim 3 çocuğum var 3 çocuğumun öğretmeni de kitap istiyor. 2 tane kitaba 200 lira para verdim." dedi.

  Öğretmenden kaynak kitap tepkisi #2

  "600 LİRAYA 15 GÜN GEÇİNEN İNSANIM"

  2 çocuğu olan Ahmet Ertekin, "Çocuğun 300 liradan 600 lira kitap parası oluyor. Ben 600 lirayla 15 gün geçinen insanım." şeklinde konuştu.

  "ALMAK ZORUNDA KALIYORUZ"

  Gülseren Çokyaşa da, "İçerikler ona göre hazırlansa ayriyeten kitap istemek durumunda kalınmayacak. Ama biz de almak zorunda kalıyoruz yapacak bir şey yok." diye konuştu.

  Öğretmenden kaynak kitap tepkisi #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir