Öğretmeninin tecavüzüne dayanamayan liseli intihar etti

c

Melikgazi’de lisede okuyan 12’nci sınıf öğrencisi Cansel, öğretmeni Bayram Ö.'nün tecavüzüne uğrayınca durumu önce arkadaşlarıyla ardından öğretmenleriyle paylaştı.

OKUL YÖNETİMİ OLAYI KAPATMAK İSTEDİ

İddiaya göre okul yönetimi olayın üzerini kapatmak istedi. Şikayetlerinden sonuç alamayan Cansel, çarşamba günü evinde babasının tabancasıyla kendisini başından vurdu. Ağır yaralanan Cansel, hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı. Kırşehir’de toprağa verildi.

"KENDİMİ ÖLDÜRECEĞİM, KALDIRAMIYORUM"

Toprağa verilen Cansel'in arkadaşları sosyal medyadan olayı duyurdu. Yeni Demokrat Kadın adlı internet sitesinde yer alan paylaşımdaki ifadeler şu şekilde; "Kayseri'de henüz 18 yaşındaki arkadaşım Cansel Kınalı'ya öğretmenimiz B.Ö'nün tecavüz etmesi ve okul yönetiminin Cansel'in şikayetlerinin üzerinde durmaması üzerine Cansel 4 gün önce polis babasının silahıyla kafasına sıkarak intihar etti. İntihardan iki gün önce kucağıma bayılıp 'Ben kendimi öldüreceğim, kaldıramıyorum' diyerek ağlamasını ben kaldıramıyorum." Sosyal medya 'canseliçinsusma' tag'i ile birleşti.

"ÖĞRETMEN SUÇUNU İTİRAF ETMİŞ"

Cansel’in ailesi olayla ilgili şöyle konuştu: “Okul yönetimine şikayet etmiş fakat olayın üstü kapatılmak istenmiş. Olaydan bütün arkadaşlarının haberi var. Matematik öğretmeni Kayseri Kapalı Cezaevi’nde. Mahkemede suçunu itiraf etmiş. Öğretmen, okul yönetimi ve hatta Milli Eğitim Bakanlığı hakkında tazminat davası açacağız. Sorumluların ceza alması için elimizden gelen ne varsa yapacağız.”

OKUL YÖNETİMİNE SUÇLAMA

Soruşturma sürerken, Cansel Buse K.'nın Melikgazi İlçesi, M. Eminoğlu Anadolu Lisesi'ndeki arkadaşları, Cansel Buse K.’nin intiharına aynı okuldaki evli matematik öğretmeniyle duygusal ilişkisi ardından uğradığı cinsel istismarın neden olduğunu, okul yönetiminin konuya kayıtsız kaldığını öne süren paylaşımları sosyal medyada, yoğun biçimde duyurdu.

İddialar üzerine, olayı çok yönlü olarak araştıran Cinayet Büro ekipleri öğretmen Bayram Ö.’yü cinsel istismar gerekçesiyle gözaltına aldı. Matematik öğretmeni, daha sonra geçen cumartesi günü sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Okul yöneticileri, konuşmak istemedi. Kız öğrenci ailesinin intiharla ilgili açılacak davada okul yönetimi hakkında da şikayetçi olacakları ileri sürüldü. Kayseri Emniyet Müdürlüğü ekipleri sosyal medyadaki paylaşımları da göz önüne alarak lise ve çevresinde önlemler aldı.

Okul çevresinde, Melikgazi Emniyet Müdürlüğü ve Çevik kuvvet ekipleri devriye görevi yaptı. Kız öğrencinin intiharı ardından sınıf arkadaşlarından 2'sinin fenalık geçirdiği ve olay günü sınıfta ders yapılamadığı ifade edildi.

Öğretmeninin tecavüzüne dayanamayan liseli intihar etti

ÖĞRETMEN TUTUKLANDI, OKUL YÖNETİMİ AÇIĞA ALINDI

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, idari soruşturmanın devam ettiğini söyleyerek, "Hiç kimsenin istemediği ve hiç kimsenin istemeyeceği bir olaydır. Çünkü ne olup olmadığını biz bilmiyoruz. Adliyeye intikal etmiş bir konu. Adliye bu olayın ne olup olmadığını söyleyecek. İdare olarak biz öğrendiğimiz andan itibaren savcılığa suç duyurusunda da bulunduk. Bu işin neticede savcılığa ve adliyeye intikal etmiş bir boyutu var. İdari olarak da gerekli soruşturma sürecini başlattık. Okulu yönetimini ve o öğretmeni de açığa aldık. Şuan o öğretmen tutuklandı" ifadelerini kullandı.