Petrol
109.93
-2.24%
Euro
17.5073
0.69%
Dolar
16.696
0.35%
Altın
972.39
-0.06%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
323.356
-3.98%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Ölümle tehdit eden babasını öldüren çocuğa tahliye

  Antalya'da, annesi ile kardeşine şiddet uygulayan ve kendilerini ölümle tehdit eden babasını bıçaklayarak öldüren 16 yaşındaki çocuk, tahliye edildi.
  • DHA
  • 20.02.2020 - 12:53
  Ölümle tehdit eden babasını öldüren çocuğa tahliye

  Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde turizm sektöründe çalışan Halil İbrahim B., yakını için bankadan kredi çekti.

  Kredi taksitlerinin ödenmemesi nedeniyle Hatice B., eşi Halil İbrahim B. ile tartışmaya başladı. Halil İbrahim B., "Ödenmediyse ödenmesin, ben öderim." diyerek, eşine tepki gösterdi.

  ÖLÜMLE TEHDİT EDİNCE, OĞLU BIÇAKLADI

  Bu sırada tartıştıklarını gören S.B.; babasına, annesine kızmamasını söyledi. Bu kez S.B. ile Halil İbrahim B. arasında tartışma çıktı. Kavgaya dönüşen olayda, babasının ailesini ölümle tehdit etmesi üzerine S.B., mutfaktan aldığı bıçakla Halil İbrahim B.'ye saldırdı. Sol koltuk altından 3 kez bıçaklanan Halil İbrahim B., kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Gözaltına alınan S.B. ise sevk edildiği adliyede, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

  Ölümle tehdit eden babasını öldüren çocuğa tahliye #1

  SAVCI, KADINA VE ÇOCUĞA ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİ

  Antalya Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan S.B., 4'üncü kez hakim karşısına çıkarıldı. 18 yaşından küçük olması nedeniyle kapalı yargılamanın yapıldığı duruşmaya tutuklu sanık S.B., annesi Hatice B., yakınları ve taraf avukatları katıldı. Savcı Süleyman Sarı, önceki duruşmada açıkladığı mütalaasını tekrarladı.

  "TOPLUMSAL FARKINDALIK ARTTI"

  Savcı Sarı, son yıllarda kadın ve çocuğun maruz kaldığı şiddete dikkat çekerek, şunları kaydetti:

  "Maktulün gerek annesini gerekse kendisi ve kız kardeşini öldüreceğini söylemesi üzerine S.B., mutfaktan aldığı bıçağı 3 kez göğüs bölgesine sokmuştur. Eylemin aniden gelişmesi sonucu tasarlamadan söz edilemez. Ayrıca toplumumuzda uzunca bir süredir kadına ve çocuklara karşı gerek kasten yaralama gerekse de kasten öldürme eylemleri vuku bulsa da bilhassa yazılı ve görsel basının yanı sıra sosyal medyanın etkisiyle sorunun daha çok gündeme getirilmesiyle toplumsal farkındalık artmıştır. Maktul küçük kızını odasına kaçırtacak kadar kendilerine ölüm tehdidinde bulunması ve kasten yaralamanın fiilen başlamasının, toplumun bir bireyi olan suça sürüklenen çocuk bilinçaltında babasının kendilerine zarar verebileceğini düşünmüştür. Çocuk eylemini bilinçsizce gerçekleştirmiştir. Yargıtay'ın ilgili kararlarında belirtildiği üzere, bu olayda da taksirle öldürmeden söz edilebilir. Anlık gelişen olayda sanık tehdit altında mutfaktan bıçak almıştır. Çocukta bıçağı taşıma iradesi bulunmamaktadır."

  Ölümle tehdit eden babasını öldüren çocuğa tahliye #2

  "BABAMI İSTEYEREK ÖLDÜRMEDİM"

  Duruşmada sürekli ağlayan S.B. ise "Ben babamı isteyerek öldürmedim. Çok pişmanım. Okuluma devam etmek istiyorum. Ailemi çok özledim. Tahliyemi talep ediyorum." dedi.

  Sanık avukatları Tufan Helvacılar, Umut Solmaz ve Oğuz Dilek ise önceki savunmalarını yineledi. Avukatlar, eylem meşru müdafaa sınırları içinde olduğunu; S.B.'nin yaşı, sosyal ve ekonomik durumunun da göz önüne alınması gerektiğini belirterek, tahliye talebinde bulundu.

  Ölümle tehdit eden babasını öldüren çocuğa tahliye #3

  CEZASINDA İNDİRİM UYGULANIP, TAHLİYE EDİLDİ

  Mahkeme heyeti, S.B.'yi önce 'üstsoydan akrabayı kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkum etti, ardından 'tahrik indirimi' uygulayarak, cezayı 20 yıla indirdi. S.B.'nin olay tarihinde 18 yaşından küçük olması nedeniyle de indirime giden mahkeme heyeti, cezayı 13 yıl 4 aya indirdi. TCK'nin 31/3 maddesinin son cümlesinde, yaştan dolayı verilecek cezanın 12 yıldan fazla olamayacağının belirtilmesi üzerine ceza, 12 yıla indirildi. 'takdir' indirimi de uygulayan heyet, cezayı 10 yıla indirdi. S.B.'nin tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alan mahkeme heyeti, tahliyesine karar verdi.

  S.B.'ye, 'bıçak taşıma' suçlamasından da beraat kararı verildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir