Sahte altınla 230 bin lira dolandırdılar

Sahte altınla 230 bin lira dolandırdılar

Olay, Elazığ ilinde meydana geldi. Elazığ'da İl Jandarma Komutanlığı'na başvuran çiftçi Y.K. (64), evinde istirahat ettiği sırada iki kişinin kapısını çalarak, "Gömü bulduk, yöreyi bilmiyoruz bize yardımcı olur musun?" dediğini dile getirdi. Jandarmaya verdiği ifadesinde daha sonra iki kişiyle gömüyü bulmak için belirtilen adrese gittiğini dile getiren mağdur Y.K., tarlada 5 dakika süren aramanın ardından yerin bir metre altında içi altın dolu külçe bulduklarını, altınlara ortak olmak için de şahıslara 14 bin euro verdiğini söyledi. Y.K., şüphelilerin verdiği İzmir'deki posta hesabına da çeşitli bahanelerle kendisinden istenen 200 bin lira daha yatırdığını ve daha sonra altınların sahte çıkması üzerine dolandırıldığını anladığını aktardı.

Mağdur vatandaşın şikayeti üzerine harekete geçen jandarma ekipleri, iki şüphelinin İzmir'de bulunduğunu belirledi. Bunun üzerine konu İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne iletildi. Konuyu inceleyen Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri zanlıları yakalamak için mağdur Y.K.'dan zanlıların posta hesabına yeniden para yatırmasını istedi. Postanede önceden tertibat alan polis ekipleri, mağdur vatandaşın gönderdiği parayı çekmeye gelen zanlılardan M.Y.'yi suçüstü yakaladı.

Zanlının polise verdiği ilk ifadede, parayı başkası için çektiğini söylediği öğrenildi. M.Y., polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Polis, olaya karışan ikinci zanlıyı yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.