Tunceli'de zihinsel engelli yakınına ses kaydı ile taciz! 10 ay hapis cezası aldı...
DHA

Tunceli'nin Hozat ilçesinde yaşayan S.E., 6 yıl önce alınmış ‘hafif derecede zihinsel engelli’ raporu aldı.

2022 Mayıs ayında okula gitmek için bindiği minibüste akrabası da olan Zeynel Yıldız’ın istismarına uğradı. S.E. yaşadıklarını yakınlarına anlattı.

Ancak yakınları S.E.’ye inanmadığı için şikayetçi olamadı.

Zeynel Yıldız’ın cinsel istismarları devam edince S.E., yaşananları kayda alarak yakınlarına dinletti.

S.E.’nin bir yakını ses kaydı ile savcılığa şikayette bulundu. Çocuk İzlem Merkezi’nde ifadesi alınan S.E. yaşadıklarını anlattı. Bunun üzerine Zeynel Yıldız, 20 Aralık 2022’de gözaltına alındı.

Suçlamaları reddetti

Zeynel Yıldız ifadesinde, S.E.’yi hayvanlarını getirip götürürken gördüğü zamanların olduğunu, S.E.’nin iddialarını kabul etmediğini, köyden Hozat'a servis ile gidip gelirken S.E. ile bazen denk geldiklerini, ancak bu süreçte her zaman servisin dolu olduğunu, kesinlikle S.E.’ye yönelik araç içerisinde dokunma ve benzeri eylemleri olmadığını, zaten böyle bir şeyin olması halinde araç içerisindekilerin de olaya şahit olacaklarını söyledi.

Zeynel Yıldız, S.E.’nin telefonu ile aldığı ses kaydındaki Zeynel Amca diye bahsettiği kişinin kendisi olduğunu, o gün hayvanlarını akşam üzeri eve götürdüğü sırada S.E.’yi bahçelerinin yanında gördüğünü ve S.E.’nin kendisine görüşme teklifinde bulunduğunu, kendisinin ise kabul etmediğini, ses kaydındaki konuşma içeriğini reddettiğini ifade etti.

Şüpheli tutuklandı

Zeynel Yıldız, işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Cinsel içerikli söylemlerde bulunduğu tespit edildi

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Zeynel Yıldız hakkında iddianame hazırlandı.

İddianamede ‘Çocuğun cinsel istismarı suçu’ndan ceza istendi.

İddianamede yer alan ses kaydının çözümlemesinde, Zeynel Yıldız’ın S.E.’ye yönelik cinsel içerikli söylemlerde bulunduğunun tespit edildiği, şüpheli tarafından içerikteki kişinin kendisi olduğu kabul edilen ses kaydının, mağdurla şüpheli arasında, mağdurun iftira atmasını gerektirir bir husumet bulunmaması hususlarıyla değerlendirildiğinde, şüphelinin savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu ve olay tarihi itibarıyla 18 yaşından küçük olan mağdura sarkıntılık düzeyini aşacak şekilde farklı zamanlarda birden fazla kez vücuduna dokunarak eylemlerde bulunmak suretiyle üzerine atılı "Çocuğun cinsel istismarı" suçunu işlediği yönünde, hakkında kamu davası açılmasına yeterli delil bulunduğu kaydedildi.

S.E. hakkında hazırlanan adli değerlendirme raporu bulgusu da iddianameye girdi.

Raporda, S.E.’nin, 'yaşına uygun fiziksel görünüm ve sözel beceri düzeyinde olduğu, ifadelerinin tutarlı olduğu, özel bölgelerinin, iyi kötü dokunmanın, mahremiyet bilincinin bulunduğu' bilgisi yer aldı.

Şüpheli serbest bırakıldı

Tunceli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında dava açılan Zeynel Yıldız, ikinci duruşmada adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Dün, davanın karar duruşması görüldü. Mahkemede taraf avukatları hazır bulunurken, tutuksuz sanık Zeynel Yıldız yer almadı.

"Herhangi bir çelişki bulunmamaktadır"

Sanığın istismardan ceza alması gerektiğini belirten S.E.’nin ailesinin avukatı, “Müvekkilimin beyanları bütün aşamalarda istikrarlı ve herhangi bir çelişki bulunmamaktadır. Aksine sanığın savunmaya yönelik her aşamada farklı beyanları mevcut. Bu tür dosyalarda görgü tanığı aramak, hayatın olağan akışına aykırıdır.

Elazığ Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi tarafından verilen görüşme raporu da istismarı doğrular niteliktedir. Dolayısıyla biz sanığın farklı zamanlarda birden çok kez cinsel ve suçlarında hüküm veren eylemlerde bulunduğunu ve bu yönlü de cezalandırılmasını talep ediyoruz." dedi.

10 ay hapis cezası

Sanık Zeynel Yıldız'ın avukatı yaptığı savunmada, çocuğun yaşadığı durumu uzun süre anlatmamasının istismar olmadığına kanıt olduğunu ileri sürerek müvekkilinin beraatini istedi.

Mahkeme, savunmaların ardından Zeynel Yıldız'a, ‘cinsel taciz’ suçundan 10 ay hapis cezası verdi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)