Yargıtay: Okumuşsun da adam olamamışsın sözü hakaret değil
AA

"Okumuşsun da adam olamamışsın" sözünün hakaret olup olmadığıyla ilgili Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nden karar çıktı.

Nevşehir'de yaşanan tartışmada bir kişi, karşı tarafa yönelik "Okumuşsun da adam olamamışsın" ifadesini kullandı. Şikayet üzerine açılan davada Nevşehir 3. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığa kullandığı söz nedeniyle "hakaret" suçundan ceza verdi.

YEREL MAHKEMENİN KARARI BOZULDU

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 4. Ceza Dairesi ise yerel mahkeme kararını bozdu.

Hakaret fiillerinin cezalandırılmasıyla korunan hukuki değerin, kişilerin onur, şeref ve saygınlığı olduğuna işaret edilen kararda, "hakaret" suçunun oluşabilmesi için davranışın kişiyi küçük düşürmeye yönelik olması gerektiği belirtildi.

Yargıtay: Okumuşsun da adam olamamışsın sözü hakaret değil

"OKUMUŞSUN DA ADAM OLAMAMIŞSIN" SÖZÜ HAKARET DEĞİL

Kararda, kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözün "hakaret" suçu bağlamında değerlendirilemeyeceğine, ifadelerin açıkça, onur, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiili, olgu isnadını veya sövmek fiilini oluşturması gerektirdiği vurgulandı.

Sanığın kullandığı "okumuşsun da adam olamamışsın" sözünün, onur, şeref ve saygınlığı rencide edici boyutta değil, rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı davranış, ağır eleştiri niteliğinde olduğu ifade edilen kararda, "hakaret" suçunun unsurlarının oluşmadığı kaydedildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)